Diş Kanaması Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Resim bulunamadı

Diş kanaması olarak bilinen aslında diş eti kanaması hastalığıdır. Dişler kemiksi bir yapıya sahip olduklarından kanamazlar. Diş eti kanamasının en önemli belirtisi diş eti iltihaplarıdır. İltihabın sebebi de tartar yani diş taşı oluşumudur. Diş taşı oluşumu engellenirse iltihaplanma meydana gelmeyecektir. Tartar oluşumunu, karbonhidratlı, nişastalı, şekerli, yapışkan ya da asitli maddelerin tüketilmesinden sonra ağızdan özenle uzaklaştırırsak önlemek mümkündür.

Diş eti kanamasının en önemli nedeni tartar:
Ağızda bulunan diş plağı, bakteriyel, saydam ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Eğer dişler düzenli olarak fırçalanmazsa diş plağı ve tükürük diş yüzeyine yapışır. Aldığımız besinlerden dolayı bu yüzey bakterilerle dolacaktır. Git gide sert bir tabaka oluştuğunda artık fırçalansa  da geçmeyecek tartar oluşmuştur. Yüzeye yapışan bakterilerden diş etine doğru zararlı maddeler sızar ve lifler zarar görür. Daha sonra diş etlerinde çekilmeler görülür. Zararlı maddeler diş etlerini tutan kemiğe kadar ulaşır. Artık iltihaplanma kaçınılmazdır. Bu da kendini diş eti kanamalarıyla belli eder.

Gingivitis (Diş Eti İltihaplanması)
Givitingis diş eti hastalığının hafif şeklidir. Diş etleri kırmızılaşır, şişer ve çok kolay bir şekilde kanar. Ancak hastalık bu aşamada kişileri fazla rahatsız etmez. Gingivitis daha çok ağız temizliğine yeterince önem vermemekten kaynaklanır. Yiyecek artıklarından kaynaklanan bakteriler iltihaplanmaya yol açar. İyi bir ağız içi bakımı ve doktorun vereceği tavsiyelerle, hastalık tedavi edilebilir. Gingivitisin ortaya çıkmasına neden olabilecek başka etkenler de vardır. Diyabet, sigara içmek, yaşlanma, genetik faktörler, sistemik hastalıklar, stres, kötü beslenme, ergenlik, hormonal dalgalanmalar, hamilelik, madde kullanımı, HIV enfeksiyonu ve bazı ilaçlar bu nedenler arasında sayılabilir.

 

 

Periodontitis
Gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması zamanında tedavi edilmezse, diş eti yüzeyinden ilerleyerek buradaki kemiği de etkilemeye başlar. Zamanla diş plağı (diş kiri) diş etinin arkasına geçip orada büyümeye başlar. Diş kirinin ürettiği bakteriler de diş etlerini ve ardından diğer dokuları tahriş eder. Bu aşamada hastalık periodontitis adını alır. Periodontitisin agresif ya da kronik gibi farklı türleri vardır. Dişlerin sallanmasına ve dökülmesine neden olur.

Vücudun savunma sistemini zorlayan hastalıklar, diş etlerinin kötüleşmesine de neden olabilir. Diyabet, lösemi, romatizmal artrit veya kalp damar hastalıkları bu hastalıklara örnek verilebilir. Kan inceltici ilaçlar veya dişi sert fırçalama da diş kanamasının diğer nedenleri arasındadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Diş Kanaması Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. wwwsagliknet diyor ki:

    Diş eti kanaması ve çekilmesi yaşıyorsanız C vitamini eksik alıyorsunuz demektir. Günlük en az 60 mg almalısınız.

Yorum Yaz

Yukarı Çık