Diş Fırçalama Uygulamasında Doğru Yöntem ve Diş Eti Sağlığı

Diş Fırçalama Uygulamasında Doğru Yöntem ve Diş Eti Sağlığı

Sağlıklı dişlere sahip olmanın en kısa yolu dişlerinizi fırçalamaktan geçer. Dişlerinizi çürüklerden, mine tabakası incelmesinden, ağız kokusundan korumak istiyorsanız, bembeyaz dişlere sahip olmanın, ayrıca sağlıklı dişlere sahip olduğunuz için kalp hastalıklarından, böbrek rahatsızlıklarından korunmak istiyorsanız günde iki kere en az 2 dakika süre dişlerinizi fırçalamalısınız.

 

 

Diş Eti Sağlığı

Diş eti sağlığı için, dişlerinizi fırçalarken, diş eti ile diş arasındaki bölge çok iyi fırçalanmalıdır. Dişleri bu şekilde fırçalamanın amacı, dişlerin üzerinde bulunan plağın temizlenmesi, diş ile diş eti arasına yerleşerek dişlere ve diş etlerine zarar vermesini engellemektir. Dişlerinizi bu şekilde fırçalayabilmeniz için kaliteli ve sağlıklı bir fırçaya sahip olmalısınız. Fırça ağzınızın içinde kolayca hareket edebilmeli, en arkadaki dişlere kolayca ulaşabilmeli, kılları orta sertlikte fırça kullanmalısınız. Fırçayı diş eti çizgisine eğimli olarak tutulmalı ve bu durum bozulmadan fırçalamaya devam edilmelidir. Fırçanın konumu değiştirilmeden bütün dişler bu şekilde fırçalanmalıdır.

 

 

Diş Macunu ve Gargara

Diş macunları dişlerinizi fırçalarken dişlerinizin temizlenmesine yardım eder ve ağzınıza hoş bir koku verir. Ağız sağlığı için kullanılan gargara ise diş temizliğini destekleyici mahiyettedir. Yalnız ağız gargarasının sürekli kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Diş fırçalama tekniğiniz doğru değilse, dişlerinizi fırçalamanız ve ağzınızı gargara ile çalkalamanız yarar sağlamayacaktır. ayrıca dişleriniz beyazlatmak ve parlatmak için kullanılan diş tozlarını kullanmadan önce mutlaka diş doktorunuza danışmanızı öneriyorum. Çünkü diş tozlarının aşırı kullanımı dişlerinize zara verebilir.

 

 

Fırçalama Teknikleri

  • Fırça dişlerinize 45° lik açıyla tutulmalıdır. Fırça diş etinden başlayarak ağız boşluğuna doğru yapılacak hareketlerle fırçalamalısınız. Fırçalama işlemi kesinlikle sert hareketlerle yapılmamalıdır. Fırçalama ön dişlerden arkaya doğru dairesel hareketlerle yapılmalıdır.
  • Dişlerin iç yüzeyleri ise diş fırçasını eğik konumda tutup, diş etinden yukarı ağız boşluğuna doğru yumuşak hareketlerle fırçalamalısınız.

 

 

  • En son olarak, dişlerin çiğneme yüzeylerini fırçayı düz tutup dairesel hareketlerle fırçalamalısınız.
  • Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizde kanama oluyorsa, bu o bölgenin iyice temizlenemediğini gösterir. Diş etleriniz kanasa bile fırçalamayı bırakmamalısınız.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Diş Fırçalama Uygulamasında Doğru Yöntem ve Diş Eti Sağlığı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık