Diş Eti Kanamasının Belirtilerini Dikkate Alın!

Resim bulunamadı

Halk arasında diş kanaması olarak da bilinen, yaygın olarak görülen ağız içi hastalığıdır. Çok sık görüldüğü için pek de önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Fakat böyle olması yanlıştır. Çünkü tedavi edilmeyen durumlarda diş eti kanaması diş kaybına bile yol açabilir. Bunun yanı sıra pek çok hastalığı beraberinde getirmesi de mümkündür. Sağlıklı bir diş her fırçalama sonrasında ya da sert meyve ısırımında kolayca kanamaz. Eğer bu gibi durumlarda kolayca kanayan diş etlerine sahipseniz ortada bir sorun olduğunu bilmelisiniz.

Diş eti kanamasının pek çok nedeni olabilir. Örneğin ağız içi temizliği yeterince yapılmazsa dişe yapışan kir giderek büyür ve diş etine ulaşır. Burada daha fazla mikrop barındırarak diş etinde şişmeye kızarmaya neden olur. Sonrasında kanama oluşacaktır. Yine vitamin eksikliği, sigara ve alkol tüketimi de diş eti kanamasına neden olan durumlardandır. Diş eti hastalıkları bir anda ortaya çıkmayan, birbirini izleyen zincir gibidirler. Kişi ağzında ne olduğunu bilemez. Bunun için düzenli diş kontrolleri yaptırmakta fayda vardır. Böylece sağlığınız koruma altına alınmış olabilir.

 

DİKKAT!

Diş eti kanamaları ağız içi enfeksiyondan kaynaklanabildiği gibi herhangi bir hastalığın habercisi de olabilir. Şöyle ki; diş eti kanamasına burun kanaması da eşlik ediyorsa, diş çürüğüne eğilim arttıysa, yorgunluk, halsizlik ve solunum güçlüğünden şikayetçi iseniz, ciddi bir kansızlık sorunu, bu belirtilerin yanı sıra özellikle bacaklarınızda kemik ağrısı, karında şişlik, bulantı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı söz konusu ise bir tür lösemi (kanser) söz konusu olabilir.

Kızarık, ağrılı ve kanamalı diş etiniz gri bir zarla kaplı ise, konuşurken bile acı duyuyorsanız, aşırı tükürük salgısı söz konusu ise; stres ve ağız hijyenine dikkat etmemekten, beslenme bozukluğu veya sigaradan kaynaklanan vincent enfeksiyonu hastalığınız olabilir.

 

GEBELİKTE DİŞ ETİ KANAMASI

Bilindiği gibi hamilelikte ostrojen dengesinin değişmesi ile birlikte pek çok hassasiyet oluşabilmekte. Bunlardan biri de diş etinde şişme, kanama ve iltihaplanmadır. Eğer annenin gebelikten önce ağız içinde böyle bir problemi yoksa ve hamilelik boyunca ağız içine güzelce bakmışsa bu hassasiyet geçici bir durumdur. Fakat öncesinde zaten kanamalı bir diş etine sahipse ve hamilelikte de çok dikkat etmemişse, doğum sonrasında hekim müdahalesi kaçınılmaz bir durumdur.

 

DİKKAT EDİLMEZSE NE OLUR?

Her hastalıkta olduğu gibi hastalık ilerler. En son nokta dişin kaybıdır. Dişler çene kemiği tarafından tutulur, et ile desteklenir. Tedavi edilmezse çene kemiği erir, dişler sallanmaya başlar fonksiyon kaybeder, ağrı ve şişler meydana gelir ve dişler çekilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Diş Eti Kanamasının Belirtilerini Dikkate Alın! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

    kanamadan önce ağrı yapar mı etlerde veya şişme ?

Yorum Yaz

Yukarı Çık