Diş Eti Çekilmesi ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Merhaba Arkadaşlar.

Diş bakımımızı ne kadar doğru yapsak da bazen sorunlarla karşılaşırız. Diş çürükleri ve diş eti çekilmesi en sık karşılaşılan sorunlardır. Dişlerimizde kalan bakteriler bu tür sorunlara neden olabilmektedir. Dişlerimizin etrafını tamamen saran diş etlerimiz, diş yüzeyinde biriken bakterilerin oluşturduğu diş taşları sebebiyle çekilebilir. Bu çekilme aslında diş etimizin erimesidir. Diş taşları düzenli olarak temizlenmelidir. Eğer temizlenmezlerse dişin üstünden dişetine ve oradan da diş kemiğine ilerlerler. Bu da diş etlerimizi ve dolayısıyla da zamanla dişlerimizi kaybetmemize sebep olabilir.

Diş ipi de kullanmalıyız…

Dişlerimizi sadece fırçalamak, bakteri birikimine tek başına maalesef engel olmamaktadır çünkü bakteriler diş fırçasının genelde ulaşamayacağı dişlerin derinliklerinde ve diş etlerinin arasında birikir. Üstelik birçok insan dişlerini özenmeden ve yanlış şekillerde fırçalayarak dişlerinin aslında temizlenmemesine neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı diş hekimleri diş ipi veya diş arası fırçası gibi aparatlar önermektedir. Bunun dışında diş fırçalarken de dişin her yüzeyini dikkatlice temizlemek önemlidir. Yine de diş taşları oluşumu devam eder, bu sebeple de her 6 ayda bir diş hekimimizi ziyaret ederek diş taşlarını temizletmemiz gerekir. Bu bir sonraki kontrole kadar diş taşlarından korkmamamız için gerekli bir işlemdir. Diş taşları bazen diş etlerinde kanamaya veya fırçalarken oluşan bir acıya sebep olarak kendilerini göstermektedir. Yine de tabii ki her zaman taş varsa dişlerimiz acıyacak ya da kanayacak diye bir kural yoktur, düzenli olarak diş hekimine görünerek kontrolleri gerçekleştirmede fayda vardır. Tabii bu sırada ağız bakımını da aksatmadan ve eskiye göre çok daha özenli bir şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir. Kaybedilen diş eti geri gelmez, üstelik diş etinin yokluğu dişlere de zarar vermektedir.

Bu sebeple diş bakımı aksatmadan yapılmalı gerektiğinde diş ipi, diş arası fırçası ve ağız duşlarından destek alınmalıdır. Unutmayın ki diş hastalıkları birçok ölümcül vücut hastalığına davetiye çıkarır. Dişlerimizi güne 2-3 kez fırçalayarak, diş ipi kullanarak ve bir sorun olmasa dahi yılda iki kez diş hekimimizi ziyaret ederek bu tür sorunların önüne geçmemiz mümkün olmaktadır. Diş eti çekilmesi ve tedavisi konusunda bu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık