Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilecek Unsurlar

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilecek Unsurlar

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilecek Unsurlar!

Koruyucu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda, diş hekimleri diş çekmek zorunda kalır. Herhangi bir şekilde bir bireyin diş çektirmesi gerektiği zamanlarda, diş çektirmeden önce ve sonra dikkat etmesi gereken bir takım unsurlar bulunur. Diş çekiminden sonra dikkat edilecekler şu şekilde sıralanır;

Şişme

Bazı bireylerde diş çektirme operasyonun ardından diş etinde şişme meydana gelir. Bu durum genel olarak 48 saat içerisinde gerçekleşir ve görüldüğü takdirde mutlaka doktor kontrolü gerekir.

dis-agrisi

Tampon

Diş çektirme işleminin hemen ardından diş hekimi ilgili bölgeye bir tampon koyar. Bu tamponun yarım saat kadar ilgili bölgede bekletilmesi büyük önem taşır.

Hissizlik

Diş çekiminden sonra dikkat edilme gereken durumlar arasında yaklaşık 2 saat bir besin v.b şeylerin çiğnenmemesi gerekir. Bu süre içinde hissizlik duygusu olur ve besin çiğneyebilmenin için bu sürenin sona ermesi ve oluşan hissizliğin ortadan kalkması gerekir.

dis-cekimininden-sonra-dikkat-edilmesi-gerekenler

Çekilen dişin yeri

İlgili bölgeye kesinlikle dokunulmaması gerekir. Aynı zamanda kamış ile herhangi bir içeceğin tüketilmemesi ve dişin çekildiği kısmın emilip tükürülmememsi bireyin diş eti sağlığı açısından büyük bir önem taşır.

Alkol

Bu operasyonu geçiren bireyin, 24 saat süreye kadar alkol tüketiminden son derece kaçınması gerekir.

dis-cekiminden-sonra-yapilmasi-gerekenler

24 saat

Diş çektirme işleminin ardından geçecek olan 24 saat içerisinde, kişinin mümkün mertebede kendini yormaması ve ciddi boyutta güç gerektiren hareketlerden kaçınmaya çalışması gerekir.

Çekim yeri temizliği

Kişinin diş eti sağlığı için bu bölgenin son derece temiz tutulması gerekir. Özellikle yemek artıklarına karşı bu bölgenin korunması ve temiz tutulması önemli bir husustur.

dis-cekimi

Tampon kullanımı

Diş çektirince dikkat edilmesi gerekenler arasında tamponun gerekmiyorsa tekrar konulmaması ve pıhtını bozulmaması önemlidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilecek Unsurlar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık