Dil Uyuşmasını Geçirme Yöntemleri

Dil Uyuşmasını Geçirme Yöntemleri

DİL UYUŞMASI

Dil uyuşması, çeşitli nedenleri olabilen bir hastalıktır. Bu durum altında yatan sebeplere göre tedavi yönteminin değişmesine sebep olur. Sebepleri arasında tümör ve sinir hasarı gibi kötü sonuçlara sebep olabilecek durumlar da olduğu için belirtilerin uzun sürmesi durumunda sağlık kurumlarına başvurulması önemlidir. Peki, dil uyuşması nedir?

dil-uyusmasi-tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Sebepleri

   Dil uyuşması dilde karıncalanma, tek taraflı veya yaygın bir hissizlik, konuşma zorluğu, tatsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalığın altında pek çok neden yatabilmektedir ve bunların bazıları daha masum nedenlerken bazıları tehlikeli olabilmektedir.

dil-uyusmasini-gecirme-yontemleri

Dil uyuşması nedenleri; vitamin ve mineral eksikliği, tümör, sinir hasarı, sinir iltihabı, aşırı sıcak şeylere temas, anestezi, dil üzerine uzun süreli baskı (uyurken meydana gelebilmektedir), ağız ve diş temizliğine dikkat edilmemesi sonucu dil üzerinde oluşan aşırı bakteri nüfusu ve benzeri şeyler olabilir. Özellikle ani ve tek taraflı uyuşmalar (buna vücutta da tek taraflı uyuşma eşlik ediyorsa daha da dikkatli olunmalıdır), baş ağrısı, baş dönmesi, donukluk gibi belirtiler varsa bir an önce doktora başvurmalısınız. Çünkü sinir ve nöron hasarına dayalı bir sebep varsa bu felcin ve daha başka sinirsel bozuklukların habercisi olabilir.

dil-uyusmasinin-belirtileri

Dil Uyuşması Nasıl Geçer?

   Eğer sebep sıcak ile temas, aşırı baskı, anestezi gibi basit ve zararsız sebepler ise belirtiler birkaç saat içinde geçecektir. Ancak daha uzun sürüyorsa altta yatan nedenlere dikkat edilmelisiniz. Bu durumda doktora başvurunuz. Çünkü dil uyuşması tedavisi çeşitlilik gösterebilmektedir ve önce altta yatan neden kesin olarak belirlenmelidir.

Sonuç olarak dil uyuşması, genellikle başka rahatsızlıklarla görülen bir durumdur. Bunu evde teşhis etmek ve geçirmek pek mümkün olmadığı için belirtilerin uzun sürmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Dil Uyuşmasını Geçirme Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık