Dereotunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Dereotunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Sofralarımızı ve salatalarımızın vazgeçilmezi olan dereotu, bilmekte olduğumuz ve bilmediğimiz sayısız faydasıyla insan sağlığının önemli bir doğal etki yaratıcısıdır. Dere otu, mide rahatsızlıklarını önler ve yenilen besinlerin hazmını kolaylaştırır. Kötü ağız kokularını da yok etme gücü vardır. Mide krampları, hazımsızlıklar gibi birçok sorunda dere otuna başvurulmaktadır.

DERE OTU NEDİR?

Maydanozgiller ailesindendir. Börek otu, Tarhana otu, Durak otu, Anethum graveolens, Umbelliferae olarak da adlandırılmaları olan dere otu: Gövde bölümü yeşil yada yeşil – mavi renkl, silindir kesitli, içi boş ve ana bir gövdeden dallarla ayrılan bir şekildedir. Güzel kokulu, zarif yapılı, tüyümsü yaprakları bulunur. yaz aylarının ortalarında 20 santim çaplarında, şemsiyeye benzer bir yapıda, salkımlar halinde açan güzel kokulu sarı ufak çiçekleri vardır. Ülkemizde çok yaygın olarak yetişir.

Bilinen Bileşimi: Amin, protein, eterik yağ, bergapten, scopletin, umbelliprenin, aesculetin, vicenin, A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, kahve asidi, kloren asidi, ferula asidi bulunmaktadır.

 

DERE OTUNUN BİLİNEN FAYDALARI NELERDİR?

En az dere otu kadar, dere otunun tohumları da tedavi etme amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Dere otu tohumları, ihtiyaç duyulduğunda kusma etkisine sahiptir, bunun yanında mide kasılmaları ve mide bulanmaları üzerinde de etkilidir. İdrar atmada problem yaşayanlar da dere otundan faydalanabilirler.  Dere otu, genel kullanımı dışında çay haline de getirilerek tüketilebilir. Dere otu çayı, şu şekilde hazırlanır:

İlk olarak dere otu tohumları ezilir ve kaynayan su içerisine atılır. 4 ila 5 dakika beklendikten sonra süzülür ve çay hazır olmuş olur. Bu çay, nefes ve akciğer sorunları olan kişilere çok iyi gelmektedir. Fakat çocuklar bu çayı içeceklerse bu miktarın az tutulması gereklidir. Bunların dışında:

Kusma refleksimizi engeller.

 

 

Sinirleri yumuşatır, bedeni rahatlatır.

Süt bezlerini uyarmasından dolayı, emzirme dönemindeki annelerin sütünü artırır.

Ağıza alınıp çiğnenen dere otu tohumları kötü nefes kokusunu giderir.

 

Dere otu, faydası bol doğal bitkilerden sadece 1 tanesidir, kimyevi ilaçlara başvurmadan önce bitkisel yöntemler denenmeli (zaten ilaçların çoğu, bitkilerden elde edilmektedir) en son çare olarak kimyevi ilaçlara başvurulmalıdır. Maalesef günümüzde bu tam tersidir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık