Deprem Korkusu NASIL Atlatılır?

21 Ağustos 2014
Deprem Korkusu NASIL Atlatılır?

Ölüm korkusu tüm canlılarda bulunur. tabi ki bazı insanlar bu korkularını içlerinde büyüterek, hastalık seviyesine getirebildikleri gibi, ölüm korkularını sadece insani bir duygu olarak taşıyanlar da bulunmaktadır. Ölüm korkusunu tetikleyen şeylerden birisi de deprem korkusudur. Deprem korkusu özellikle ülkemizin yaşadığı 17 Ağustos depreminden sonra artış göstermiştir. Deprem korkusu da diğer doğal afetler gibi insanların psikolojisi üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır.

 

İnsanların geliştirdikleri fobiler genel olarak kişinin kendisinin tehlike ile birebir karşılaşması ile ilgilidir. Deprem gibi doğal afetler ise kişinin, ailesini kaybetmesi, yakın çevresini kaybetmesi, hatta meydana gelen olayın dehşeti ile çok daha ürkütücü özelliklere bürünmesi nedeni ile insanlarda deprem fobisi daha baskındır.

 

 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Deprem korkusu, insanlarda basit fobi olarak ortaya çıkabildiği gibi ‘Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaşanan deprem esnasında, orada bizatihi bulunup, depremi birebir yaşayanlarda travma sonrası stres bozukluğu görülme ihtimali daha yüksektir. Üstelik bu stres bozukluğu ilerleyerek çok daha büyük rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. İnsanlarda deprem korkusu ile birlikte görülen ortak belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 

  • Depremle ilgili konuşmalar yapılırken, deprem söz konusu olduğunda veya en hafifi sarsıntıda bile çok büyük ve çok yoğun korkuların yaşanması.
  • Deprem korku ve kaygısı meydana çıktığında bu duyguları kontrol etmek için çaba sarf edilmesi, fakat gösterilen çabaya rağmen bu korku ve duygunun kontrlo edilemediği düşüncesi.
  • Çok yoğun olarak yaşanan deprem korku ve kaygısı ile iş veriminin, yaşam kalitesinin düşmesi, temel yaşamsal işlevlerin bozularak hayatı çekilmez halet getirmesi.
  • Bir gün mutlaka depreme maruz kalacağı düşüncesi, depremle karşılaşmaktan kaçınma, bunun için gerekirse yaşadığı yeri değiştirme düşüncesi.

 

 

Tedavi

 

Deprem korkusu ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilebilir. Düşük düzeyde yaşanan korkular için doğrudan bilişsel davranış terapisi uygulanabilir. Orta seviyede deprem korkuları içinse önce bilişsel davranış terapisi devamında ilaç tedavisi uygulanır. İleri safhalarda ise doğrudan ilaç tedavisine başlanır. İlaç kullanımında belirli seviyeye gelindikten sonra tedavi bilişsel davranış terapisi ile desteklenir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Deprem Korkusu NASIL Atlatılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık