Defne Yaprağının Faydaları Ve Kullanım Alanları

Defne Yaprağının Faydaları Ve Kullanım Alanları

DEFNE YAPRAĞININ FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

Doğanın insanlara sunduğu faydalı seçeneklerden biri de defne yaprağıdır. Defne yaprağının faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir. Ülkemizde özellik Akdeniz bölgesinde dağılım gösteren yetişme alanları sayesinde ülkemiz insanı bu nimete daha kolay ulaşmaktadır.

Defne Yaprağının Faydaları

Defne yaprağının faydaları oldukça fazladır. Bu seçenekleri bir başlık altında toplayacak olursak şu hususları öne çıkarabiliriz. Amonyak bir bitki olan defneni hoş bir kokusu vardır. Yemeklere lezzet verici olarak kullanılır. Ayrıca kozmetik sanayiinde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Evlerde balık pişirildiğinde oluşan balık kokusunu gidermek için de dene yaprağı kullanılır.

Balık pişirme esnasında tencereye atılacak birkaç defne yaprağı istenmeyen koku oluşumunu engelleyecektir. Defne yaprağı balıkları da daha taze hale getirmektedir.  Tavuk eti ya da hindi eti yemeklerinde defne yaprağı kullanılarak daha lezzetli yemeler yapılabilir. Kilerimiz için de faydalı olan defne yaprağı baklagiller içine koyularak kurtlanması engellenir.

Sağlığımız İçin

Defne yaprağının kullanımı çok değişik alanlarda mevcuttur. Sağlık alanında da kullanılan dene yaprağı sağlığımız için oldukça faydalı etkilere sahiptir. Gastrit ve mide ağrılarına iyi gelen defne yaprağı, diş ağrıları içinde gargara yapılarak olumlu sonuç alınabilir.

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler bir fincan defne çayı ile istedikleri sonucu alabileceklerdir. Defne yaprağının önemli yararlarından biri de ateş düşürücü özelliğidir. Doğal yolarla sağlımıza katkı veren defne yaprağı vücudumuza rahatlık verici özelliğe sahiptir. Meyvesi de idrar sökücü ve romatizma giderici etkiye sahiptir. Zehirli hayvan ısırıklarında da defne yaprağı etkili çözüm noktasıdır. Kadınlar için adet günü düzenleyici etkisi olan defne yaprağı, iştah açıcı etkiye de sahiptir. Birçok özelliği olan defne yaprağı sinir ağrıları için de dindirici özelliğe sahiptir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Defne Yaprağının Faydaları Ve Kullanım Alanları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık