Damar Tıkanıklığı Belirtileri Ve Sebepleri

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Ve Sebepleri

Damar tıkanıklığı çoğu insanın korkulu rüyasıdır ve tehlikeli bir hastalıktır. Rahatsızlık seyri bakımından hemen belirti vermeyen sinsi bir rahatsızlıktır.

DAMAR TIKANIKLIĞI BELİRTİLERİ

Tıkanıklığın ilk aşamasında bazen hiçbir belirtinin görülmediği hastalık, zaman içerisinde ortaya çıkar. Genelde belirtiler tıkanıklığın yerine bağlı olarak değişir. Çünkü vücudun birçok bölgesinde damar tıkanıklığı sorunu yaşanabilir. Tıkalı damar nedeniyle dokulara oksijen taşınamaz ve o bölgedeki kan dolaşımı engellenir. Damar tıkanıklığının en önemli belirtileri göğüs kafesinde oluşan baskı, kollar çene ve sırt bölgesinde oluşan baskı hissidir. Kalça kaslarında oluşan bazı ağrılar da kasık damarlarında oluşan bir tıkanma belirtisi olabilir. Kol ve bacaklarda güç kaybı oluşuyorsa ve bu belirtinin yanında konuşma ve görme gibi bozukluklar yaşanılıyorsa, beyin damarlarında bir tıkanıklık olabilir.

Damar tıkanıklığı belirtileri oluştuğu bölgeye göre değişir. Kalp’te olan tıkanıklık ritim bozuklukları ve kalp krizine, beyinde olan tıkanıklık, hafıza kaybı ve inmelere, bacakta olan tıkanıklıkta ise kramplar ve deride koyulaşmalara sebep olur. İlerlemiş seviyede bacak damar tıkanıklığında hasta uzvunu kaybedebilir.DAMAR TIKANIKLIĞININ SEBEPLERİ

Aşırı yağlı gıdalar tüketmek

Alkol ve sigara kullanmak

Demir eksikliği

Spor yapmamak, hareketsiz bir yaşam

Kanama kaynaklı sebepler

Stres

DAMAR TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ

Damarda tıkanma teşhisinden sonra tıkanan damar anjiyo, bypass veya stent takılma yöntemiyle açılır. Bu belirtileri taşıyorsanız hastalığın ilerlemesini durdurmak ta size bağlıdır. Alkol ve sigaradan uzak durarak düzenli egzersiz yaparak, bu ilerlemeyi durdurabilirsiniz.

Bunun yanında halk arasında bazı bitkisel tedaviler öngörülse de bilimselliği kanıtlanmış bir tedavi şekli değillerdir. Sarımsak, limon, oğul otu gibi bazı bitkilerin damar açmaya iyi geldiği söylenir. Bu bitkiler genel anlamda kalp sağlığına faydalı bitkilerdir. Damarları açmaları kanıtlanmış değildir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Ve Sebepleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık