Dalların Güzelliği Kirazın Faydaları

Resim bulunamadı

Kiraz, insanlar tarafından sevilen ve tercih edilen meyvelerin başında gelir. Sağlığa olan faydaları düşünüldüğünde bu meyvenin tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Antioksidan bakımından zengin olan kiraz, vücutta oluşan hücre hasarlarına engel olmaktadır. İçeriğinde C, A, K vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin zengin olması, kirazı meyveler arasında ayrı bir yere koymaktadır.

 

Kirazın faydaları nelerdir?

Kirazın faydalarını genel başlıklar altında toplayacak olursak;

Beyin sağlığı: Yaşın ilerlemesiyle azalan beyin hücrelerindeki iletişim sonucunda zihinsel aktiviteler yavaşlayabilir ve hafıza sorunları ortaya çıkabilir. İnsanlar düzenli olarak kiraz tüketerek, ilerlemiş yaşlarda oluşabilecek bu olumsuzluğu yavaşlatabilir ya da engelleyebilir. Kirazın içinde bulunan antioksidanlar hücreleri tahrip eden ve vücutta bulunan serbest radikallere karşı korunmayı sağlar. Bu durumda hücrelerin daha az zarar görmesi, beynin daha rahat çalışması ve hafızanın kuvvetli olması sağlanmış olur.

Uykusuzluk: Kirazın içeriğinde bulunan melatonin, uyku döngüsünün düzenlenmesi için oldukça faydalıdır. İnsan vücudu normal şartlarda kendine yetecek melatonini üretebilir. Fakat yapay aydınlatmalar, bilgisayardan ve televizyonlardan gelen ışıklar gibi etkenler sebebiyle melatonin seviyesi düştüğünden gece uykuya geçişte zorluklar yaşanır. Yatmadan önce kiraz tüketmek, vücuttaki eksik melatonini tamamlayacağından uykuya geçiş kolaylaşacaktır. Bilgisayar, sürekli film izleme gibi eylemler gece yatmadan önce gerçekleştirildiğinde uyumak için etkisini gösterecek olan kiraz, sürekli uyku ilacı gibi tüketilirse uyku düzeninin bozulması noktasında sıkıntılara sebep olacaktır.

 

 

Kilo kontrolü: Kilo vermek isteyenler 100 gramında 60 kalori bulunan kirazı beslenme listelerine rahatlıkla alabilirler. İçeriğinde %75 oranında su bulunan kiraz, vücudunuza daha az kalori vererek midenizde tokluk hissi yaratır. Ancak kirazın şeker oranının yüksek olması nedeniyle aşırı miktarda tüketmemekte fayda vardır.

İltihap önleyici: İçeriğinde bulunan antosiyanin ile iltihap oluşturan bazı enzimleri baskılayan kiraz, özellikle fibromiyalji, gut artriti ve kronik spor sakatlıklarından kaynaklanan ağrıların hafifletilmesinde tüketilebilir. Kiraz, ağrılara karşı aspirinden 10 kat daha etkili bir üründür. Kirazın içinde bulunan maddelerden dolayı ağrı durumlarında sürekli tüketmek alınacak ilaçların etkisini azaltacaktır.

Gut hastalığı: Gut hastalığından oluşan eklem ağrılarını oldukça önemli oranda azaltan bir meyvedir.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Dalların Güzelliği Kirazın Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık