Çölyak Hastalığının Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

27 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Değerli okuyucular, bu yazımızda adını çok sık duyduğumuz fakar hakkında çok bilgiye sahip olmadığımız Çölyak hastalığını, bu hastalığın teşhisini ve tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Çölyak dediğimiz hastalık, Glutein isimli proteine savunma olarak vücudun geliştirmiş olduğu tepkiden doğmaktadır. Glutein dediğimiz protein genellikle buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunmaktadır. Çölyak hastalığı ise bu tahılların fazla miktarda alınması ile gelişen bir hastalıktır. Çölyak hastalığı bağırsak duvarlarında düzleşmeler yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu düzleşmeler de besin emilimini en az seviyeye indirmektedir. Arkadaşlar, bağırsağın yapısını havluya benzetebiliriz. Yüzeyi havlu gibi pütür pütürdür. Çölyak hastalığı bu pütürlerin tamamen kaybolmasına yol açar ve vücutta hastalıklar görülmeye başlar.

 

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığında gözlemlenen belirtilerden bazıları aşağıda sıraladığımız gibidir.
Citte görülen kaşıntılar ve soyulmalar, kasların zayıf olması, kişinin yaşına göre kilosunun az olması, karın bölgesinde görülen şişkinlikler, iştah problemi, büyümede gerilik gözlemlenmesi, eklemlerde ve kemiklerde görülen şiddetli ağrılar, sinirli bir ruh hâli, dışkıda görülen anormal durumlar ve kişinin tuvalet ihtiyacının artış göstermesi.

 

Çölyak Hastalığının Tanısı Nasıl Koyulur?

Her yaş grubunda görülebilecek olan Çölyak hastalığının erken teşhisi vücut sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Değerli okyucular, yukarıda belirttiğimiz çölyak hastalığının belirtilerini kendinizde gözlemliyorsanız başka hastalıkların da habercisi niteliğinde olabilmektedir. Hastalığın doğru tedavisi için koyulan tanı fazlaca önem arz etmektedir. Öncelikle bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız bir hekime başvurmanız gerekir. Hekiminiz gerekli kan testlerini yaptıktan sonra ince bağırsağınz için biyopsi yapacaktır. Aldığı sonuçlar neticesinde doğru tanıyı koyacak ve ona göre de bir tedavi şekli uygulayacaktır.

 

 

Çölyak Hastalığının Tedavi Şekli Nasıldır?

Çölyak hastalığının bilinen tek yöntemi doğru bir diyettir. Çölyak hastalığına ve bağırsakların incelmesine sebep olan Glutein protenini almayacak şekilde hazırlanmış bir diyeti istikrarlı bir şekilde devam ettirmek incelmekte olan ince bağırsağın yüzeyini eski hâline getirir. Çok az miktarda olsa bile vücuda alınan Glutein proteni hastalığın tekrarlamasına sebep olmaktadır. Kendinizi iyi hissettiğiniz anda diyetinizi bozmak sizin için daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Doktorunuz bırakmanız gerektiğini söyleyene kadar verilen diyete uymalısınız.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çölyak Hastalığının Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

    emeğinize sağlık teşekkür ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık