Çok Sık Burun Kanamasını Hafife Almayın!

Resim bulunamadı

Değerli okurlar; şimdi burnunuzun görevini yerine getiremediğini bir düşünün. Ne kadar korkunç bir durum öyle değil mi? Solunum sistemimiz için önemli bir yere sahip olan burnumuz olmadığında ne kadar eksik kalacağımızı ve vücudumuzun birçok işlevi yerine getiremeyeceğini anlamak oldukça kolaydır. Bir yaradılış harikası olan burnumuzun içindeki kıllar bile ne kadar gereksiz gibi görünse de yararı saymakla bitmeyecektir. En önemlisi nefes alırken dışarıdan gelen oksijeni süzerek almamızı sağlamaktadır. Peki, burun kanamalarımıza ne demeli, burnumuz neden kanar, bazılarının burnu az miktarda kanarken bazılar neden daha fazla kanamaktadır?

 

Bu soruların hepsinin bilimsel bir cevabı vardır.

Öncelikle burun kanamasına bakalım. Burun kanamaları genellikle iki çeşit olmaktadır. Burun içindeki dokuların 1 cm gerisinde oluşan kanamalar ve çeşitli hastalıklara beyinsel fonksiyonların sebep olduğu kanamalardır.

 

Burun dokusunda oluşan kanamaların nedenleri sıralayacak olursak;

Özellikle çocuklarda daha sık görülen burun içindeki mukoza tabakasına zarar verecek şekilde yabancı cisimlerle olan temaslardır. Burunla oynama, burun içini kaşıma, ani bir şekilde alınan sert bir darbe kısa süreli ve burun içinde yaşanacak olan kanamanın habercisidir. Burun karıştırmasında veya herhangi bir yabancı cisim ile temasında bu bölgenin hemen kanamasının sebebi damarların yoğun olarak bulunmasıdır. Özellikle kılcal damarların yoğun olması, damarların ufak bir darbe karşısında çatlamasına ve yoğun şekilde kanamalar yaşanmasına sebep olmaktadır.
Burun kanamasının ikinci çeşidi olarak nitelendirdiğimiz çeşitli hastalıklara veya vücut fonksiyonlarına bağlı olarak gelişen burun kanamaları genellikle orta yaşın üzerindeki insanlarda görülmektedir. Mevcut olan hastalıklardan burun kanaması için en çok tehlike teşkil edeni tansiyon hastalığıdır.

 

 

Tansiyon hastalığı doğrudan damarlardaki kan basıncı ile ilgili olduğundan tansiyonun yükselmesi burun içinde bulunan damarların patlamasına neden olmaktadır. Eğer akan kan durdurulmaya çalışırsa beyne giden damarlarda da önce çatlamalar yaşanmakta sonra basınç fazlalaşıp patlamaktadır. Bu da ölüme varan sonuçlar doğurmaktadır. Doktor tarafından tavsiye edilmeden kullanılan ilaçlar ve özellikle aspirin de çok sık burun kanamaları yaşanmasına sebep olmaktadır. Arkadaşlar, burnunuz arada bir kanıyorsa bu normal ve olması gereken bir durumdur, ama sık sık ve aşırı derece kanıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çok Sık Burun Kanamasını Hafife Almayın! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık