Çok Sesli Müzik Dinlemenin ve Kulaklığın Zararları

Resim bulunamadı

Sevgili okuyucular, müzik ruhun gıdasıdır sözü yüzyıllardan beri doğruluğu tescillenmiş, her zaman uygulanmaya hazır olan sözlerden biridir. Nasıl ki perdesiz bir ev düşünülemezse müzik dinlemeyen insan da düşünülemez. Dinlediğimiz müzikler ruh hâlimize göre değişiklik gösteriyor olsa da yüksek ses ile müzik dinlemek genelde çoğumuzun sevdiği bir olgudur. Hem kendimizi ruhen daha çok tatmin etmek için hem de dinlediğimiz müziğin ruh bize kattıklarını daha iyi hissedebilmek için yüksek ses birebirdir. Tabii yüksek seste müzik dinlerken çevremizdekileri rahatsız etmemek dikkat edeceğimiz en önemli unsurlardan biridir. Bu problemi önlemek için kulaklıklar adeta hayat kurtarıcı rolündedir. Her ne kadar hayat kurtarıcı rolünde olsa da kulakta uzun süre kalması ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Kulağımıza gelen yüksek sesin dışında kulaklığın kulağımıza yapmış olduğu basınç da zararlı olup sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu zararlardan en önemlisi kulağımızın iç bölgesinde duymamızı sağlayan hücrelerde zamanla işitme kayıplarının yaşanmasıdır. Hücrelerde oluşan hasar az düzeyde ise geri dönülmesi mümkün olabilmektedir fakat çok düzeyde ise geri dönülmesi mümkün olmayan işitme kayıpları yaşanmaktadır.

 

Peki, her yüksek sesle müzik dinleyende işitme kaybı mı olacak?

Değerli okuyucularımız; sizin içinizde de ‘’ ben de kaç yıldır kulaklık kullanıp yüksek ses ile müzik dinliyorum, bir şey olmadı. ‘’ diyenleriniz vardır. Kısa süreli işitme kayıpları kendini hemen gösterse de geçici olduğu için fazla dikkat çekmemekte ve kişileri rahatsız etmemektedir fakat uzun süreli işitme kaybı yaşadığını kişi kendisi fark edemez. Kendisini bir anda göstermeyen uzun süreli işitme kayıplarının en önemli belirtisi uzun süreli ve sık sık çınlamalar yaşanmasıdır. Uzmanlar, yalnızca yüksek ses ile kulaklıktan müzik dinlemek değil, hoparlörün yanında olan kişilerin de istemeden de olsa etkileyeceğini belirtmektedir. Bluetooth kulaklığın kablolu kulaklığa nazaran daha az zararlı olduğunu düşünen okuyucularımıza ufak bir bilgi vermek istiyorum.

 

 

Bluetooth kulaklıkların çevresinde oluşturduğu manyetik alan daha geniştir ve kablolu kulaklıklara göre bilinen yanlışın aksine daha zararlıdır. Kulaklık kullanmanız gerekiyorsa tercihinizi kablolu kulaklıklardan yana yapmalısınız.  Yüksek sesle müzik dinlemek kulağa verdiği zararların haricinde kişiye psikolojik olarak da zarar vermektedir. Bir süre sonra dikkat dağınıklığa sebebiyet veren yüksek ses ile dinlenen müzik çeşitli iş kazalarına sebep olmaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çok Sesli Müzik Dinlemenin ve Kulaklığın Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık