Çok Fazla Su İçmenin Zararları!

Çok Fazla Su İçmenin Zararları!

SUYUN ÖNEMİ!

Su, oksijenden sonra yaşamak için insan hayatındaki en önemli faktördür. Yemek yemeden haftalarca hayatını sürdürebilen insan su olmadan yalnızca bir kaç gün yaşayabilmektedir. Beynin ve kasların %75’i, kanın %92’si ve kemiklerin %22’si sudur. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar bütün biyolojik ve insan faaliyetlerini devam ettiren sudur. Vücudumuzun sindirim ve dolaşım sisteminin çalışmasında, vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında su önemli rol oynar. Sağlıklı bir insanın günde ihtiyaç duyduğu su miktarı en az bir buçuk litredir. Aşırı terleme ya da ishal gibi su kaybına neden olan bir hastalığı varsa bu miktar artmaktadır.

Yeni doğan bir bebek vücudunda su miktarı %90 civarındadır. Bu miktar ileriki dönemlerde git gide yağlanma dolayısıyla düşecektir. Yetişkin bir insan vücudunda su miktarı %70-60 olarak belirlenir. Yaşlılık döneminde ise % 50’lere kadar düşmektedir.

HAMİLELİKTE SU TÜKETİMİ

Yeterli sıvının alımı, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücut ısısının ayarlanması, cilt ve sindirim sistemi için su büyük önem taşır. Hamilelikte bunların önemi ikiye katlanır. Hamile olmayan bir bayan günlük 2 buçuk litre su tüketmelidir. Gebelikte bu miktara ek olarak 300 ml daha su takviyesi yapılmalıdır. Yaz aylarında hamilelik geçiren bayanların 1-2 bardak daha fazla su tüketmeleri faydalı olacaktır. iki buçuk 3 litre su yaklaşık 8-10 bardak suya tekabül etmektedir. Bunu da gün içerisinde şu şeklide tüketebilirler: Sabah, öğle, akşam birer bardak; öğün aralarında ikişer bardak; gece yatmadan önce bir bardak olmak üzere su tüketmelidirler.

ÇOK FAZLA SU İÇMENİN ZARARLARI

Her şeyin fazlası zarar diye boşuna dememiş büyüklerimiz. Suyun faydaları ve hayati önemi elbette göz ardı edilemez. Ancak suyun tüketilmesinde ölçü fazlaya kaçarsa ölüme bile yol açabilmektedir. Şöyle ki; böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Bu da tıpta ‘hiponatremi’ olarak tanımlanır. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Günlük tüketilmesi gerekenden fazla su tüketen kişiler bu hastalıktan kurtulmak için mutlaka tedavi olmalıdırlar.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çok Fazla Su İçmenin Zararları! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık