Çok Fazla Çekirdek (Çiğdem) Çitlemenin Zararları

Çok Fazla Çekirdek (Çiğdem) Çitlemenin Zararları

Çekirdek çitlemek, diş minesine zarar verebilmekte veya dişlerde iritasyona sebep olabilmektedir. Belki de kuruyemişlerin içerisinde en çok sevilen ve tercih edilen bu kuruyemişin size zara verebileceği hiç aklınıza gelmemişti. Ama çekirdek çitlemek dişlerinize zarar verebilmektedir. Çekirdek uzun süre çitlenirse ve bu çekirdek çitleme merasimi her gün düzenli olarak yapılıyorsa dişlerinize çok büyük zararlar verdiğinizi bilmelisiniz.

 

Çekirdek çitlemek, halen toplumun hemen her kesiminin severek ve devamlı yaptığı bir şeydir. Bu alışkanlık o kadar çok fazla yaygınlaşmıştır ki çekirdek çitleyen insanlara hemeh her yerde rastlamak mümkündür. Fakat bu alışkanlık dişlerin minesinde kronik hasarlara sebep olmaktadır. Özellikle dişlerin aynı taraflarında ve aynı yerinde çekirdek çitlemek sonucunda çekirdek çitlenen üst ve alt dişlerin üzerinde çentikler oluşmaktadır. Diş erozyonu olarak nitelendirilen bu çentikler ile terzilerin ön dişlerinde meydana gelen çentiklerle aynıdır. Çünkü terziler de iğnelerini ön dişleri ile tuttukları için ön dişlerinin belirli bölgeleri çentiklenmiştir.

Yaklaşık 4 – 5 ay süre ile devamlı ve düzenli olarak çekirdek çitleme nedeni ile ortay çıkan sorun, çekirdek çitlerken, çekirdeğe uygulanan kuvvetten dolayı ortaya çıkar. Bu nedenle ön dişlerde, sanki kırılması varmış gibi estetik olarak bozukluklar meydana gelir. Ayrıca aşırı çekirdek çitlemeye bağlı olarak özellikle ön dişlerde çürüme ve renk uyumsuzluğu oluşur.

 

 

Ayrıca çekirdek bünyesinde barındırdığı yüksek oranda yağ ile çok aşırı olarak tüketilmesi halinde rahatsızlıklar oluşabileceği çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çekirdeğin içerisindeki yağ oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle düzenli ve aşırı miktarda çekirdek çitleyenlerin (ergenlerde daha fazla) yüzlerinde sivilce oluşumunda artış gözlenmiştir. Ayrıca içeriğindeki yağ oranı ile çekirdek çitlemek aynı zamanda karaciğere oldukça zarar vermektedir.   Çekirdeğin fazla çitlenmesi, ağız içinde yara oluşumlarına sebep olabilir. Çekirdeğin kalorisi oldukça fazladır. Bu nedenle aşırı derecede tüketilmesi kilo problemine neden olabilir. Çitlenen çekirdeğin tuzlu olması, tansiyon hastalığı bulunanlar için oldukça zararlıdır. Bu nedenle tansiyon hastalarına özellikle tuzlu çekirdek çitlememeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca sadece tansiyon hastaları değil tansiyon hastası olmayanlar da tuzlu çekirdek çitlemekten kaçınmalıdırlar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çok Fazla Çekirdek (Çiğdem) Çitlemenin Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık