Çocuklarda Hiperaktiflik Sakıncalı mıdır?

Resim bulunamadı

Hiperaktif’in anlamı çok hareketlidir. Çocuklarda hiperaktivitenin görülmesi normaldir. Hiperaktif çocuklar sürekli koşturur, bir işten diğerine geçer ve ilgisini bir konu üzerine yoğunlaştıramaz, öfkeli ve saldırgan olabilir, öğrenmekte güçlük çeker ve başka çocuklarla iyi geçinemezler. Okuma yazmayı daha zor öğrenirler ve yazıları oldukça düzensizdir, aniden camdan atlayabilir, sokağa fırlayabilir ve saldırabilirler. Beklemeyi hiç sevmezler ve sabırsızdırlar. Çalışmalarını plansız, işlerini düzensiz ve dağınık yaparlar. Grup ve oyun içerisinde kurallara uymakta zorlanırlar. Sürekli konuşup bağırarak oynarlar.

Yaramazlık hiperaktivite olarak adlandırılmamalıdır. Bu durumda anne ve babaların çocuklarını çok iyi gözlemlemeleri gerekmektedir.

Hiperaktif çocuklar normal veya normalin üstünde bir zekâya sahiptirler. Sürekli sordukları sorularla hem anne babalarını hem de öğretmenlerini bıktırırlar.

Hiperaktivitenin sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte beyindeki dokularda oluşabilecek zedelenmelerin yol açatığı düşünülmektedir. Anne ya da babadan herhangi birinde ya da her ikisinde de hiperaktivite varsa çocukta da görülebilmektedir.

 

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır

Hiperaktif çocuklara zaman zaman masaj yapmak, gürültülü değil de sakin müzikler dinletmek, saçlarını okşamak, birlikte yürüyüşler yapıp enerjisini boşaltacak oyunlar oynamak, onları sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Odalarını sade ve gün ışığını alacak şekilde dekore etmek dikkat dağınıklıklarını daha aza indirir.

Anne ve babaların yanlış davranışlardan kaçınması için doğru bilgiler alıp, çocuğun doktoru ve öğretmenleri ile işbirliği içerisinde olmaları gerekir. Konuşurken gözlerinin içine bakılmalı, eline ve sırtına dokunarak güvende olduğu hissettirilmelidir. Sınıfta en önde ve uysal bir arkadaşıyla oturtulmalıdır.

Hiperaktif çocukların cezaya değil sabır, sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. İlaçla tedavisi vardır. İlaç tedavisine ek olarak pedagojik eğitim de faydalıdır. Ayrıca aşırı şekerden uzak, dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir. Ceviz, badem ve antioksidan içeren yiyecekler de tedaviye yardımcı olmaktadır.

    Hiperaktiflik Belirtileri

  • Düşünmeden hareket etme,
  • Dikkat eksikliği,
  • Uykuda hareketlilik,
  • Konsantrasyon eksikliği ve bozukluğu,
  • Çabuk sıkılma gibi belirtileri vardır.
  • Ayrıca hiperaktif çocuklar sık sık eşyalarını kaybederler, günlük işlerinde unutkanlık yaşayabilirler.

Hiperaktivite Çeşitleri

Üç çeşittir. Bileşik tip hiperaktivite: Ataklığın ve dikkat eksikliğinin bir arada olduğu durumdur.

Ataklığın önde olduğu tip: Aşırı hareketliliğin olduğu tiptir.

Dikkat eksikliğinin öne çıktığı tip: Hareketlilik fazla olmayıp dikkat eksikliğinin daha fazla olduğu tiptir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Çocuklarda Hiperaktiflik Sakıncalı mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık