Çoban Çantası Otunun Faydaları

25 Ağustos 2014
Çoban Çantası Otunun Faydaları

Latince adı Capsella Bursa olan çobançantası bitkisi turpgiller ailesindendir. Anayurdu Akdeniz havzasıdır. Yol kenarlarında tarla kenarlarında yetişir. Yüksekliği 50 cm. ye kadar çıkabilir. Yaprakları rozete benzeyen bu bitkinin meyveleri ise torbaya benzetildiğinden dolayı çobançantası denilmektedir. Ayrıca ülkemizde kuşkuş, medik ya da çıngırdaklı olarak da bilinmektedir. Kirli beyaz çiçekleri vardır. Çobançantası teorik olarak anti depresanlar ve merkezi sinir sistemi ile ilgili ilaçlarla birlikte kullanıldığında, bu ilaçların etkilerini artırmaktadır.

 

 

Bileşenleri

Bursin

Saponin

Choline

Acetylcholine

Mallik Asid

Sitrik Asit

Asetik Asit

Flavonoidler

Potasyum tuzları

C ve K vitaminleri

 

 

Kullanılması

Çobançantası genellikle kurutulduktan sonra çayı demlenerek tüketilen bir bitkidir. Bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı çobançantası atılır ve 10 dakika kadar bekletilerek demlenmesi sağlanır. Bu şekilde hazırlanan çaydan ortalama günde 2 – 3 su bardağı içilir. Yalnız çay hazırlanırken çayın kaynatılmamasına dikkat edilir. Ayrıca çobançantası sürülerek de kullanılabilmektedir. Kaynayan suyun üzerine süzgeç konulur, süzgecin üzerinde ince kıyılmış çobançantası bırakılır. Ve süzgecin üzeri kapatılır. Ve daha sonra yumuşayan bitki hasta olan bölgeye konulur.

 

 

Faydaları

Kanamayı durdurucu özelliği vardır.

Tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.

Kalp kaslarını kuvvetlendirerek kalbi güçlendirir.

Kadınların adet kanamalarını düzene sokar.

Emziren kadınların göğüs sertliklerini yumuşatıcı etkisi vardır.

Böbrek taşları ve böbrek kumu için etkilidir.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

İshal kesmeye yardımcıdır.

Karaciğerin rahatlamasına yardım eder. Karaciğeri temizler.

Kasları güçlendirir.

Vücut ödemini azaltır.

Böbrek kanamalarını durdurur.

Haricen kullanıldığında varislere, kasık çatlamalarına iyi gelmektedir.

Basura iyi gelmektedir

Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder.

 

 

Zararları

Çobançantası otunun gebelikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca koroner bakımda ilaçlarla birlikte alınmaması tavsiye edilmektedir. Karaciğer, mide ve uterusla etkileşime girdiği bilinmektedir. Bu nedenle bu organlarla ilgili kullanımda mutlaka yan etkileri araştırılarak kullanılmalıdır. Çobançantasının tedavi amaçlı ağızdan kullanımı günlük 3 ile 12 gram arasındadır. Bu miktarı bir defa yerine üçe bölerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Daha yüksek dozlarda çobançantası kullanımı önerilmemektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık