Cilt Kızarması Neden Olur Nasıl Geçer?

20 Şubat 2014
Cilt Kızarması Neden Olur Nasıl Geçer?

CİLT KIZARMASI

Cilt kızarmasının çok çeşitli sebepleri vardır. Bunların en başında duygusal dalgalanmalar gelmektedir. Sevindiğimizde, üzüldüğümüzde, kızdığımızda ya da heyecanlandığımızda vücudumuz adrenalin hormonu salgılar. Bu hormon sayesinde damarlar genişler. Deride bulunan kılcal damarların genişleyerek bu damarlarda normalden daha fazla kan birikmesi sonucunda ciltte kızarma görülür. Yüzdeki damar ağı geniş olduğu için kızarıklık bu bölgede yoğun hissedilir. Yine yüzdeki kızarıklığın derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni kişilerin cilt yapılarıdır. Beyaz tenli kişilerde kılcal damarlar yüzeye daha yakın olduklarından, kızarıklık, esmer tenli kişilere göre daha belirgin olmaktadır.

 

 

CİLT KIZARMASININ NEDENLERİ ve ÖNLEMLERİ

Dış Faktörlere Bağlı Kızarıklık
-Alkol
-Çay, kahve
-Aşırı sıcak yiyecek ve içecekler gibi etkenler kişilerde yüz (cilt) kızarmasına neden olmaktadır. Bu gibi maddeler tüketiliyorsa sınırlanmalıdır.

Duygusal Faktörlere Bağlı Kızarıklık
Bu tür kızarıklıkların tedavisi oldukça zordur. Eğer ciltteki kızarıklık duygusal geçişlerden kaynaklanıyorsa bunu ilaç ile tedavi etmek yerine psikolojik destek daha faydalı olacaktır. Ciltte duygusal faktöre bağlı kızarıklık en çok ergenlerde, genç erişkinlerde görülmektedir. Duygusal anlamda hassas olan bu yaş grubu, psikolojik tedavi ile iyi sonuçlar alabilir.

Yiyecekler
Çok fazla mayalı yiyecek tüketenlerde de yüz kızarıklığına rastlanmaktadır. Kısıtlanmasında fayda vardır. Ayrıca baharatlı ve acılı tüketimi de kızarıklığa neden olmaktadır. Yine allerjik reaksiyon olan kişilerde alerji yapabilecek besinler azaltılmalıdır.

Hastalığa Bağlı Kızarıklık
Ciltteki bazı kızarıklıklar vücuttaki başka bir hastalığın habercisi olabildiği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlarda ciltte kızarıklığa yol açar. Örneğin; diabet, meme kanseri, osteoporoz, anjina ve hipertansiyon, kemik hastalıkları, prostat kanseri tedavilerinde kullanılan ilaçlardan bazıları yüz kızarması yapabilir.

 

 

CİLT KIZARMASI NASIL GEÇER?

Cildin kızarıyor olması bireyi rahatsız ediyor, sosyal hayatını olumsuz etkiliyor ise tedavi şarttır. Tedavi için kızarıklığın nedeninin tespiti, yapılacak ilk iştir. Cilt kızarması eğer fiziki bir rahatsızlık sonucunda oluşuyorsa bunlara yönelik tedavi başlatılmalıdır. Örneğin; yüksek tansiyon ya da tümör sonucunda ciltte kızarmalar oluşmuşsa bu hastalıklara yönelik bir tedavi uygulanması çok yerinde olacaktır.

Duygusal kızarmalarda kişinin kendine öz güvenini artırmak için önlemler alması iyi olacaktır. Kendimize ve başkalarının tepkilerine karşı olumlu olmak iyi bir başlangıç olabilir. Bir kere yüzümüz kızardığında sanki hep olacak korkusu yaşarız. Ancak bundan utanmak yerine geçirmeye yönelik çaba harcamalıyız. Öncelikle kendimizin güçlü ve zayıf olduğumuz yönlerimizi bilmeliyiz. Sadece zayıf noktalarımızı bilmek özgüvenimizi biraz daha kaybetmemize neden olur. Güçlü ve başarılı yönlerimizi ön plana çıkarıp bunu bilerek yaşarsak bunun önüne geçebiliriz. Aynı şeklide karşı taraftan gelen herhangi bir eleştiride karamsarlığa düşmek yerine bu yönümüzün üstüne gitmeliyiz. Başkalarının düşüncelerini her zaman olumsuz yorumlamak yerine kabul etmek ve düzeltme yoluna gitmek de özgüveni artıran bir davranıştır.

Bunları tek başına yapamıyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz. Emin olun faydası olacaktır.

Cilt kızarmasında güneş ya da rüzgar etkili ise dermokozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. yesim diyor ki:

  Genital bolgede bacaga yakin tarafta 3 iltihapli sivilce goruntusunde kizariklik ve agrili bir sikayetim var 2 haftadir gecmiyor 1 cm genisliginde bir bolge teramisin suruyorum biraz agri ve acisi azalmisti fakat surtunmeden aciyor ne yapabilirim bilgilendirirseniz cok memnun olurum tesekkurler

 2. erdogan diyor ki:

  Bobrekleri
  de kirs var(10)cm.diabetim(150-250).yeni sikayetim.
  el buyuklugunde sirtimdasag vesol boslugumdavebacaklarikkdakisariklar
  Oluyor.kekiklerim
  Uyusuyor.kisariklarin nedeni ne olabilir. Tesekurler

Yorum Yaz

Yukarı Çık