Çiğ Köfte Zararlı mıdır?

Resim bulunamadı

Çiğ köfte deyince şöyle bir durmak lazım. Sonuçta bir kültür, yılların getirdiği ve eskitemediği bir gelenek, bir lezzet abidesi bir “aşk.” Abarttığımı düşünmeyin sakın; şöyle yönünüzü Şanlıurfa’ya Gaziantep’e çevirdiğinizde beni anlayacaksınız. Adana için kebap, İzmir için kereviz, Karadeniz için hamsi neyse çiğ köfte de odur onlar için. Aslında sadece belirli bir bölgeye emanet etmek olmaz çiğ köfteyi, yerel bir lezzettir evet ama Türkiye’nin vazgeçilmezi arasındadır. Hele ki sevilen insanlarla bir fasıl varsa demeyin keyfine çiğ köftenin

 

Ama şöyle de bir durum var…

Çiğ köfte denilince akla gelen ilk şey elbette çiğ ettir. İnce bulgur, isot ve çiğ etin yoğrulup kıvama getirilmesiyle oluşur malum çiğ köfte. Bu bakımdan akıllara gelen bir soru var; pişmiş zararlı bakterilerden arındırılmış mis gibi et varken çiğ et tüketilir mi?

 

Aslında tüm mesele…

Çiğ et tüketen tek toplum biz değiliz. Japonya’nun suşisi vardır malum; hatta Eskimoların balıkları çiğ yedikleri de bilinmektedir. Çiğ köfte yine el ısısıyla bir nebze pişiyor ama suşi yapılırken kesinlikle el ısısı değdirilmiyor. Bu da başka bir soruyu getiriyor bizlere: Eğer çiğ et gerçekten zararlı olsaydı bu topluluklarda da hastalık olmaz mıydı? Demek ki işin aslı başkaymış… Çiğ köfte; her yiyecekte olduğu gibi  tadında ve kararında yenildiğinde hiçbir şekilde zararı olmayacaktır.

 

Korkulan bir hastalık olduğu…

Korkulan bir hastalık olduğu doğru ki o da tıp dilinde toksoplazma olarak geçiyor. Bu hastalık çok fazla çiğ et tüketen herkes için geçerli ve etin kırmızı ya da beyaz et olması fark etmiyor.

 

 

Özellikle kurban bayramında etin kesilip sıcak halde kıyma haline getirildikten sonra çiğ köfteye konulması en büyük tehlike. Etin mutlaka eksi 20 derecede dinlendirildikten sonra kullanılması gerekir. Eğer bunlar yapılmazsa toksoplazma sizi kapıda bekliyor

 

İş sadece et bazında da bitmiyor; kullanılan isot eğer nemli plastik poşetlerde kurutulmuşsa bu küf oluşumuna neden oluyor. Ayrıca yanına verilen yeşilliklerinin suda bekletilip kalıntılarından arındırılması gerekiyor.

 

Çiğ köfte, vazgeçilmeziniz olabilir ama yukarıdaki durumlara dikkat ederek ve kararında tüketerek daha sağlıklı bir şekle sokmalısınız çiğ köfte alışkanlığınızı.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık