Cevizin Yararları Ve Zararları

Cevizin Yararları Ve Zararları

Ölçülü Kullanım

Kuruyemişlerin insan sağlığı için faydaları yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Uzmanlar da insanlara kuruyemiş tüketimine önem vermeleri gerektiğini her fırsatta dile getirmektedir. İnsan sağlığı için önemli olan kuruyemişlerden biri de cevizdir. Özellikle her gün bir avuç ceviz tüketilmesinin gün boyunca insanları enerjik ve tok tuttuğu söylenmektedir. Ceviz içerdiği E vitamini miktarı ile kuruyemişler arasında zirvede yer almaktadır.

Günlük alım ne kadar olmalı?

Cevizin günlük olarak tüketilmesi tokluk hissi ve enerji vermesinin yanında bazı hastalıklara karşı da doğal bir savunma oluşturmaktadır. Kolesterolü düşürücü özelliği olan ceviz damar tıkanıklıklarını da giderdiği için başta kalp krizi olmak üzere çeşitli kalp hastalıkları riskini de önemli de ölçüde azaltmaktadır.

Diyabet hastaları nasıl tüketmeli?

Diyabet hastaları için de çare olarak karşımıza ceviz çıkmaktadır. Kan şekerini birden yükseltmeden dengede tutması cevizin diyabet hastaları tarafından tüketilmesine neden olmaktadır. Ayrıca günümüzün en kötü hastalıklarından biri olan kansere karşı da ceviz önerilmektedir. Ceviz, kanseri tedavi etmez fakat kanser olma riskini en aza indirir.

Bayanlarda ceviz tüketimi

Daha çok bayanların sorunu olan fazla kilolar ceviz tüketimi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Cevizin verdiği tokluk hissi sayesinde insanlar dengesiz beslenmemekte ve en önemlisi akşam saatlerinde kilo yapan öğünlerden uzak durmaktadırlar. Kilo probleminin yanında kemik zayıflığı karşısında ceviz güçlendirici özellikte göstermektedir.Ceviz şekil olarak en önemli organımız olan beyine benzerliğiyle dikkat çeker. Durum böyle olunca ceviz yemek hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı önemli ölçüde ortadan kaldırır.4

Cevizin faydaları

Cevizin faydaları olduğu gibi yanlış ve aşırı kullanım sonucu zararları da olabilmektedir. En başta aşırı yağ barındırdığı için bazı insanlarda fazla tüketildiğinde kilo problemine sebep olmaktadır. İçerdiği fazla vitaminler yüzünden de küçük çocuklara aşırı bir şekilde verilmemesi önerilir. Ayrıca hassas cildi olanlarda alerji ve sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Cevizin Yararları Ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık