Burun Yamukluğu Nasıl Düzeltilir?

24 Ağustos 2014
Burun Yamukluğu Nasıl Düzeltilir?

Yüzümüzün en önemli enstrümanlarından birisidir burnumuz. Nefes almak dışında, yüzümüze anlam katmak, karakteristik bir ifade yerleştirmek burnumuzun vazifesidir. Bazı durulmada burnumuz doğuştan veya sonradan yamuk bir şekil alabilir. Doğuştan burun yamuklukları, nefes almayı zorlaştırabilmekte, hatta burundan nefes alamama durumu ortaya çıkmaktadır. Sonradan oluşan yamukluklar ise genellikle burnumuza dışarıdan yapılan müdahaleler sonucu oluşur.

Burun yamuklukları cerrahi müdahale ile ve cerrahi müdahale olmadan düzeltilebilmektedir. Burnumuz dağlar, ovalar, vadilerden yüzeye bulunan birer yapıdır. Bu şekillere yapılacak müdahalelerle burundaki yamukluklar cerrahi müdahale olmaksızın da düzeltilebilmektedir.

 

 

Ameliyatsız Burun Yamukluğu Düzeltme

Düşük yapıya sahip olan burunların yukarı kaldırılması, burundaki kemerlerin çok büyük olmayanlarının düzeltilmesi, daha önceden yaşanmış travma sonrası burunda meydana gelen eğrilik ve çökmeler, meydana gelen kazalar sonrası oluşan hafif derecedeki eğrilik, yamukluk ve çökmeler ameliyatsız olarak düzeltilebilmektedir.

 

Özellikle burun üzerinde bulunan ve çok büyük olmayan kemerler ve çökme kusurları, çeşitli dolgu maddeleri kullanılarak düzeltilebilmektedir. Bu müdahale lokal anestezi altında ortalama 15 ile 30 dakika arasında süren bir müdahale ile yapılabilmektedir. Ameliyatsız burun yamukluğu düzeltmenin en büyük avantajı, hastanın yapılan burnu beğenmemesi durumunda işlemin geri alınabilmesi, yerleştirilen dolgu malzemesinin değiştirilebilmesidir.

 

Ameliyatsız burun yamukluğu düzeltme operasyonları daha çok ameliyat olmak istemeyen hastalara, ameliyat için risk taşıyan hastalara, cerrahi müdahalenin çok da gerekli olmadığı durumlarda, uzun süren nekahet dönemine ayıracak vakti olmayanlara önerilmektedir.

 

 

Cerrahi İşlemle Burun Yamukluğu Düzeltme

Burun yamukluğu dolgu malzemeleri kullanılarak düzeltilemeyecek kadar fazla ise, kıkırdak dokuda deformasyon varsa ve dolgu malzemesi kullanılarak kapatmak mümkün olmuyorsa, nefes alma problemleri varsa, çok büyük burun kemeri problemleri varsa genel olarak cerrahi müdahale tavsiye edilmektedir. Yapılacak olan müdahale öncesi hasta, doktor tarafından kapsamlı bir muayeneye tabi tutulur. Yapılacak işlem ve operasyon sırasında izlenecek yol belirlenir. Daha sonra hastaya yapılacak işlem ve burnun alacağı şekil gösterilir. Yapılan operasyon ile burun yamukluğu çeşitli işlemlerle düzeltilir. Gerekiyorsa yamukluğa sebep olan kıkırdak doku çıkarılarak alınır. Ve işleme son verilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ARİF diyor ki:

    size nasıl ulasabılırım

  2. abdullah diyor ki:

    Yeriniz nerde nasıl ulaşabilirim yardımcı olurmusunuz

  3. Sevil diyor ki:

    Benım burnumdada egrılık var ameloyat olmak ıstemıyorum acıkcası bana pahalı gelıyor eger bu uygulama daha az malıyet gerektırıyorsa yaptırmak ısterım dogrusu detayları konusmak ıstıyorum

Yorum Yaz

Yukarı Çık