Bunalımdan (Depresyondan) Nasıl Kurtulabiliriz?

29 Aralık 2014
Bunalımdan (Depresyondan) Nasıl Kurtulabiliriz?

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon, kişinin hayat akışını bozacak, etkileyecek derecede fazla olan melankoli, keder veya üzüntü halidir.

Normal hayatına etki etmeyecek derecede olan üzüntü durumu kişiler arasında depresyon olarak anılır, ama bu durum depresif olma durumudur ve tıbbı bir psikolojik sorun olan depresyondan çok farklıdır. Depresif kişi kendini üzgün, tembel, sinirli, dikkatsiz vs. gibi hissedebilir, ama depresyonda kişi kendini çok daha fazla miktarlarda üzgün hisseder ve bir çöküntü haline girer, öyle ki depresyondaki bir kişi tedavi edilmezse intiharla sonuçlanabilir. Depresyondaki kişinin bu yoğun üzüntü halinin getirdiği etkiler olarak; aşırı kilo kaybetme, aşırı terleme, mide bozuklukları olarak kendini gösterebilir. Olumsuz dış etkilerden daha çok etkilenirler ve aşırı korku ve kaygı oluşur ve özsaygısını yitirir.

 

DEPRESYON’UN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyon, klinik bir sendrom olup, kişinin duygularını ve düşüncelerini, bilişsel olan bazı işlevlerini ve bedeninin bazı davranışlarında farklılıklar ortaya çıkarır. Depresyon halk arasında sinirli, ufak tefek üzgün hallerde olan hayal kırıklığına uğramış kimseler için kullanılır. Ama bu yanlıştır. Depresyon’un teşhisinin konulup, tedavi sürecine başlanması için (ilaçlı tedavi) bahsi geçen belirtilerin en az 2 hafta boyunca devam etmesi teşhisin konulmasında gereklidir. Bununla da yetmeyip kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi gereklidir.

 

 

Depresyon kişide hayata karşı ilgisizlik ve zevk kaybı, dikkatte azalma ve konsantrasyon bozukluğu olarak yan etkileri bulunur, bu etkilerle ilgili olarakta unutkanlık, kararsızlık, kendini değersiz hissetme dikkatsizlik gibi hayatı olumsuz etkileyen etmenler ortaya çıkabilir. Bunların dışında uyku sorunları da ortaya çıkmaktadır, bu uykuda artış veya uykuya geç dalarak ve normal uyanma saatinden erken uyanarak uykuda azalma olarak kendini gösterebilir. Kişi cinsel isteğinde düşüş olur ve iştahı azalar, buna bağlı oalrak kilo kaybı yaşar ve çeşitli halsizlik, güç kaybı da yaşayabilir.

Depresyon ilaçla ve psikolojik yöntemlerle tedavi eidlen bir hastalıktır ve “depresyon” denilebilmesi için kişide en az 2 hafta boyunca hayattan zevk alamama ve ilgi kaybı bulunması, anlatılan yan etkilerden de en az beş tanesi ile birlikte 2 en az 2 hafta boyunca devam etmesi gereklidir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bunalımdan (Depresyondan) Nasıl Kurtulabiliriz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık