Boyun Kütletmek Zararlı mıdır?

2 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Boyun kütletmek yapıldığında geçici bir rahatlamaya neden olabilir. Ancak ilerleyen dönemde felce gidebilecek kadar zararlı bir davranıştır. Özellikle masa başında çalışan kişilerde etkili olan sırt, bel ve boyun ağrısının sebebi olarak sık yapılan boyun kütletmesi etkili olmaktadır. Bu şekilde yapılan kütletmeler ani şekilde gerçekleştiğinden, sinir sıkışmaları meydana getirerek vücutta ağrılara sebep olmaktadır. Vücuttaki ağrılardan dolayı rahatlamak isteyen kişiler boyun kütletmek yoluyla eklemleri zorlamakta, kireçlenme ve ağrıların artmasına sebep olmaktadır.

 

Boyun kütletmenin zararları nedir?

Rahatlamak amacıyla boynu sağa ve sola döndürerek yapılan ani hareketlerle gerçekleşen boyun kütletmek, halk arasında bilinen adıyla eklem kireçlenmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Bu hareketi alışkanlık haline getirmiş kişilerde çok sık eklem kireçlenmesi görülmektedir. Boyun kütletmesi ağrıların artmasına da sebep olmaktadır. Omurların arasında bulunan faset eklemelerde zorlamaya neden olan ve bunun sonucunda şiddetli ağrıyla birlikte kas spazmına yol açan boyun kütletmek son derece zararlıdır. Boyunda bulunan eklem kıkırdaklarının zarar görmesine sebep olan bu hareketin yapılmaması gerektiğini uzmanlar her fırsatta dile getirmektedir. Kıkırdağın zarar görmesiyle eklem kıkırdağından kemiklere kadar yayılan kireçlenme sonucunda, eklemler fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Bu ağrıların üzerine yapılan masajlar da, kas çeperinin zedelenmesine ve ağrının daha fazla artmasına neden olur. Bunun yanında boyun bölgesinde kemik kayması ve kemik zedelenmesi bulunan kişilerde boyun kütleme eylemi felçlere kadar gidecek zararlar meydana getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı boyun kütletmek işlemini yaparken dikkatli olmalı, yavaş yavaş masaj yapıyor gibi bu işlemi yapmak gerekmektedir.

 

 

Rahatlamak amacıyla boyun kütletmek dışında ne yapılabilir?

Vücutta boyun, bel ve sırt ağrılarının oluşması halinde yapılacak en doğru hareket; kasları güçlendirici veya germe egzersizleri uygulamaktır. Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılarak, alışkanlık haline getirilmesi durumunda ağrılardan daha zahmetsizce kurtulmak mümkündür. Ancak egzersizler yapılırken vücudun gereğinden fazla yorulması, kasların sıkıştırılması gibi durumlara dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Vücudun özellikle boyun çevresinde sinirler kaslar ile ilişkili ve aynı bölgelerde bulunduğundan olası sıkıştırma ve baskı gibi durumlarda sinir hücreleri zarar görerek felç gibi geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Boyun Kütletmek Zararlı mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Mahalle ağzıyla yazılmış bilgiler diyor ki:

    .Kütletmenin eklem kireçlenmesiyle bir alakası yoktur, ispatlanamamıştır.

Yorum Yaz

Yukarı Çık