Boyun Fıtığına iyi gelen Tedavi Yolları

Resim bulunamadı

BOYUN AĞRISI

Boyun ağrılarının sebebi, boyun omurgasını oluşturan eklemler, omurlar ve kemiklerin arasında bulunan disklerin ve omurga çevresindeki bağ ile kasların bozulmasıdır. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde boyun ağrısından yakınır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile çeşitli çalışma ortamları maalesef bu ağrılarımız tetikler. Uzun süre bilgisayar başında çalışmak gibi örnekler bu ağrıları meydana getirir. Boyun ağrılarının en önemli nedeni boyun fıtığıdır. Boyun fıtığının yanı sıra; romatizma, disk dejenerasyonu, kötü duruş, boyun omurgasında kireçlenme gibi nedenlerde boyun ağrısına sebep olurlar.

 

BOYUN FITIĞI NEDİR?

Boyunda bulunan omurların arasında vücut hareketlerimizi sağlayan diskler mevcuttur. Bu diskler kollojen ve su içerikli bir yapıya sahiptirler. Diskler bu yapı sayesinde omurgaya binen yükü içe alır ve iki kemik dokunun birbirine temasını önler. Bu disk dokusu yapısındaki su kaybı ile (yaşa bağlı olarak ya da çalışma şekli itibari ile) hareketi daha kısıtlı ve daha sert bir hal alır. Dejenere olan disk ile hastalık ortaya çıkıp ağrılar oluşur. Omur yapısı bozularak omurlar ve kemikler üzerinde küçük kemikler çıkıntıları oluşur. Bu durum çevre dokulara baskı yaparak zarar verir be boyun fıtığı oluşur.

 

BOYUN FITIĞINDA BELİRTİ, TEŞHİS VE TEDAVİ

Şüphesiz fıtığın ilk belirtisi ağrıdır. Sırt ve boyun ağrısı hastalığın ilk aşamasında kendi gösteren belirtidir. Hastalığın ilerlemesi ile bu ağrı omuzlara, kollara ve parmaklara inerek uyuşukluk reaksiyonları gösterir. Kuvvet azalması ile seyreden boyun fıtığı tedavi edilmediği sürece güçsüzlüğün bacaklara kadar inmesi ve hatta idrar kaçırma gibi durumlara kadar ilerler.

Bütün bu belirtilerin uzman bir doktora anlatılması teşhisin konulmasını kolaylaştırır. Muayene ve MR çekilmesi ile kesin teşhis konulur.

Boyu fıtığında cerrahi müdahaleden önce uygulanabilir tedavi yöntemleri mevcuttur. İlaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi ile boyun fıtığı hastalarının iyileşmesi pek ala mümkündür. Hastalığın başlangıç döneminde şiddetli ağrıyı hafifletmek önceliklidir. Bunun için ağrı kesici, kas gevşetici ya da ödem azaltıcı ilaçlar önerilir. İlaçların yanında kesinlikle istirahat edilmelidir. Ağrılar azaldığı dönemlerde fizik tedaviye başlanılabilir.

 

Bu tedaviler çoğunlukla boyun fıtığı hastalarını tedavi etmeye yeterlidir. Ancak bütün bu yollardan netice alınmamışsa, hastada kas gücü ve refleks kaybı varsa, duyu kusuru varsa, omuriliğe ve sinirlere baskı söz konusu ise cerrahi müdahale gerekir. Yine omurgada enfeksiyon varsa ve tümör mevcutsa yine cerrahi müdahale gerekmektedir.

Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fıtıklarında kesin çözüm sağlamaktadır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık