Boy Uzatma Ameliyatı ve FAYDASI

24 Ağustos 2014
Boy Uzatma Ameliyatı ve FAYDASI

Boy uzatma ameliyatı genellikle boyu normalden kısa olan veya cüce olarak tabir edilen kişilere uygulanabilen ve tıptaki gelişmeler sonucu başarılı sonuçlar veren bir operasyondur. Halen dünyada en bilinen ve mucidi Rus Doktor Gavril Abramovich İlizarov’ un adı tanınan İlizarov Boy Uzatma ameliyatıdır. Bu teknik önceleri yıllarca saklanmış ve tedavi Demir Perde (Doğu Bloğu) ülkelerindeki savaşlarda yaralanan askerlerin tedavilerinde kullanılmıştır. Boy uzatma operasyonunun keşfedilmesi ise kol ve bacaklarda tedavi amaçlı kullanılan halkaların kol ve bacakları uzattığının fark edilmesi ile olmuştur. 1980 li yıllarda doğu bloğu ülkelere giden doktorlar tarafından yöntemin öğrenilmesi ile tüm dünyaya yayılmıştır.

 

 

İlizarov Boy Uzatma Ameliyatı

Halen dünyada çok çeşitli teknikler kullanılarak boy uzatma ameliyatları yapılmaktadır. İlizarov tekniği olarak bilinen boy uzatma operasyonunda, kemiklerin uzayabilmesi için, kemiklere teller ve çiviler takılır, bu çivilerin diğer ucuna da çember tertibatı takılır. Bu tertibat üzerinde bulunan vidalar ile gerdirilir. Her hasta için farklı bir tertibat hazırlanır. Bu tertibat her gün 1 mm. kadar gerdirilerek uzatılır. Kemiklerin uzaması ile birlikte berili bir zaman kemiklerin güçlenmesi için beklenir. Çember tertibatı hastaya ilk takıldığı zaman 5 ile 7 gün arası bir zaman hastanede gözetim altında tutulur. Tedavinin bitimini müteakip çember tertibatı çıkarılarak uzatma yapılan kısım alçıya alınarak kemiklerin güçlenmesi sağlanır.

 

 

İlizarov Tekniği Gerçekten Boy Uzatma Operasyonumudur?

Aslında yapılan işlem savaşta yaralanan askerlerde meydana gelen ortopedik kusurların giderilmesi için uygulanmaktaydı. Açık ve kapalı kırıkların iyileştirilmesi, şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kullanılan tekniğin, kemikleri uzattığını tespit edilmesi üzerine boy uzatma ameliyatı için kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknikte kullanılan ekipmanların tamamı kişiye özel olarak üretilmektedir.

 

 

Motorlu Çivi Tekniği İle Boy Uzatma

Bu yöntemde kemik belirli bir noktadan kırılır ve kırığın içine motorlu bir çivi koyulur. Motorlu çivilerin manüel ve uzaktan kumandalı modelleri vardır. Her altı saatte bir çeyrek mm.lik hareket verilerek kemik uzatılır. 2 çm.lik uzatma, hastanın kemik yapısına göre 20 -30 günlük bir zaman içerisinde sağlanabilmektedir. Toplamda 3 aylık bir sürede amaçlanan uzatma sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık