Bilgisayar Kullanıcılarında Göz Yorulması

Resim bulunamadı

Bilgisayar Kullanıcılarında Göz Yorulması

Yaşadığımız ortamda ev ve iş hayatında çok yaygınlaşan bilgisayarların önemini inkâr edemeyiz. Her türlü alanda faydası olan bilgisayarların kullanımı yüksek oranda görsel olarak dikkat istemektedir. Bilgisayar kullanıcılarının en büyük şikâyeti gözlerin yorulmasıyla alakalıdır. Bilgisayar kullanımından kaynaklanan göz yorulması ya da görme kalitesinde düşme olarak tanımlanan sorunlar genel olarak göz yorgunluğu olarak adlandırılır.

 

Bilgisayar kullanıcılarındaki göz yorulması belirtileri nedir?

Bilgisayar kullanıcılarında sıkça ağrılı ve yorgun gözler, çift görme, odaklanma zorluğu yaşanması, gözlerde yanma ve batma olması kuruluk hissi, gözlerde sulanma, kızarıklık, kaşınma, yazı karakterlerini ve grafikleri etrafa yayılı olarak görme gibi belirtiler görülür. Aynı zamanda ışığa karşı hassasiyet, boyun, baş, omuz ve sırt ağrıları bunlara eşlik eder. Yani belirtiler gözlerin dışında vücudun diğer bölümlerine sirayet eder. Bu belirtilerin daha çok bilgisayar karşısında olunduğunda olması, bilgisayar kullanılması nedeniyle göz yorgunluğunun olduğuna işaret etmelidir. Bilgisayar, olması gereken teknolojiye sahip olmaya görüntüleme aygıtları kullanıldığında gözler açısından büyük sorunlar oluşturacak ışınlar yayacaktır. İnsanlar, bu durumda gözlerinden kaynaklı sorunların daha sık olduğunu görecek, bilgisayar başında değilken sağlıklı bir şekilde görme eylemini gerçekleştirdiklerini fark edeceklerdir.

 

 

Bilgisayar kullanıcılarında göz yorgunluğu oluşması halinde yapılması gerekenler nedir?

Kendisinde yukarıda saydığımız belirtileri hisseden bilgisayar kullanıcıları, hemen göz sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak için muayene olmalıdır. Bu belirtilerin en büyük sebebi; gözlerde olan göz kırma kusurudur. Bunlar gözlük veya lens takma zorunluluğu getirmektedir. Hipermetrop, miyop, astigmat gibi kırma kusurları ise mutlaka araştırılması gerekir. Bu kişiler zaten gözlük ya da lens kullanıyorsa, bunların numaraları denetlenmelidir. Aslında bilgisayar kullanma gözlerin bozulmasına neden olmaz. Bu durum kişide olan, ancak farkına varmadığı kusurların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kişiler çalışmalarını aşırı şekilde bilgisayar karşısında yapmadığı takdirde, normal gözlerinin bozulacağını düşünmesinler.

Bu arada bilgisayarın ekran özelliklerini doğru bir şekilde ayarlamaları gerekir. Ekranın gözleri yormaması, renkleri ve grafikler gözde yanılma oluşturmayacak şekilde yansıtması gerekmektedir. Araştırmalara göre gözlerin ekrana tam olarak odaklanamadığı belirlendiğinden, göz yorgunluğu sorunu yaşanmaktadır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bilgisayar Kullanıcılarında Göz Yorulması Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık