Beyin Sarsıntısı Nasıl Anlaşılır?

Resim bulunamadı

Beyin sarsıntısı ciddi ve tehlike arz edebilecek bir durumdur. Beyin faaliyetlerinin aksamasıyla bedende kalıcı hastalık ya da durumlara yol açabileceği gibi ölüme de neden olabilir. Bu bakımdan beyin sarsıntısı geçiren birisini iyi tahlil etmeli ve ona göre yardım etmeliyiz. Bilindik yöntemler ile ilk yardım uygulamak bazen kişilere yardımcı olacağı gibi bazı durumlarda da uygulanacak yanlış ilk yardım insanlara ciddi zararlar verebilmektedir.

 

Beyin sarsıntısı…

Beyin sarsıntısı kafanın bir yere çarpılması, vurulması, başa darbe alınması gibi fiziksel nedenlerle oluşabileceği gibi psikolojik travmalar da beyin sarsıntısına neden olabilmektedir. Kişi bir anda baygınlık geçirebilir ya da bilincini uzun süreli kaybedebilir. Genelde epilepsi ya da halk arasındaki adıyla anmak gerekirse sara hastalarında, sporcularda, çocuklarda beyin sarsıntısı daha fazladır.

 

Beyin sarsıntısının ilk anlaşılma yeri…

Kişinin beyin sarsıntısı geçirip geçirmediğini onun bilinç düzeyi ile ölçeriz. Eğer ufacık bir an bile olsa bilincini kaybetmişse en kısa zamanda hastaneye ulaştırılması gerekir çünkü bu bilinç kaybı daha büyük sorunlara yol açabilir. Lakin kişi bu ufak bilinç kaybından sonra kendindeyse konuşması ve duymasından bir sıkıntısı yoksa yürüyebiliyorsa kas refleksleri yerindeyse ciddi bir sorun olma olasılığı çok azdır.

 

Eğer travma sonrası…

Bilinci kısa veya uzun süreli açılıp kapanan kişide ara ara hala rüya hali varsa uyuşukluk, güçsüzlük durumu varsa gelişmekte olan ikincil durumlar – yani bulantı, kusma, baş dönmesi gibi – varsa acilen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Sağlık kuruluşuna götürmeden önce bir acil personeli ile görüşmeli ve kişi hakkında bilgilendirme yaparak ilk yardım müdahalesini yapmanız gerekmektedir.

 

 

Hasta kesinlikle…

Hasta kesinlikle izlenmeli, sarsıntı olup olmadığı öyle anlaşılmalıdır. Bir şeyler koklatmak, sarsmak ya da vurmak bir çözüm değildir. Bilinç kaybına uğrayan hasta düştüğünde herhangi bir yere kafasını çarpmış ve bu nedenle kulak ya da ağzından kan akmış olabilir ki bu durumda da hasta kanın akma yönüne göre çevrilir. Mesela, kulak kanaması varsa kanamanın olduğu kulak üstüne yatırılır.

 

Her durumda iri ya da ufak bilinç kaybı yaşandığında mutlaka ama mutlaka hekime başvurulmalıdır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Beyin Sarsıntısı Nasıl Anlaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Burcu diyor ki:

    Oğlum 12 yaşında. Okulda spor dersinde bankaların üstünden koşarken dengesini kaybedip 3 metrelik uzağa düşüyor ve kafasına uctugu yerdeki banka hızlı bir şekilde darbe alıyor . İyi olmadığını söylüyor fakat öğretmen devam etmesini istiyor. Akabinde asıl öğretmeni durumunu anlıyor ve bir saat erken eve getiriyorum. O gece co trol altında tuttum 6 haftadır durumu geriledi aşırı başağrısı ile birlikte dizilerin üstüne çökme konuşma bozukluğu hafızaya sorun yorgunluk fazla uyku. Netice 6 hafta sonra beyin sarsıntısi CT scan çekimi için ısrar ettim birsey bulamadıklar. Sizden yardimci bilgiler rica ediyorum yurt dışında yaşıyorum.

Yorum Yaz

Yukarı Çık