Beyaz Peynirin Faydaları ve Besin Değerleri

Resim bulunamadı

Sevgili okuyucular bu yazımızda üzerinde duracağımız konu; özellikle kahvaltılarımızda sofralarımızdan eksik etmediğimiz beyaz peynir ve beyaz peynirin faydalarıdır. Yüzyıllardan beri vazgeçilmez bir gıda olan peynirin yaklaşık 1500 farklı çeşidi bulunmaktadır. Türk kültüründe yemeklerden önce Fransız kültüründe yemeklerden sonra tüketilen bu gıdanın bilinen birçok faydası vardır. Bilinen ve en sık kullanılan peynir çeşitlerinden biri olan beyaz peynir içinde mevcut olan vitamin ve mineraller tarafından oldukça zengin bir besindir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve orta yaşın üzerindeki kişiler tarafından sıkça kullanılan beyaz peynirin faydaları saymakla bitmemektedir.

 

Peki, nedir bu beyaz peynirin faydaları?

Vitamin açısından zengin olan beyaz peynir özellikle D vitamini açısından daha zengindir. D vitamini kemiklerin oluşumu ve güçlenmesi için gerekli olan en önemli maddelerden biridir. Dişlerdeki kemik yapısının güçlenmesi ve sağlıklı bir vücut yapısına sahip olunabilmesi için önemli bir yerde olan beyaz peynir tat olarak da güzeldir. Sadece çocuklarda değil, yaşlılarda da zayıflayan kemiklerin güçlenmesi ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak azalan vücut direncinin yeniden artmasını sağlamaktadır. Çocuklar ve yaşlılar için faydalarını sayıp da anne adayı olan bayanlar için faydalarını saymazsak olmaz. Uzmanlar hamilelik dönemindeki kadınların bol bol beyaz peynir yemesi gerektiğini belirtmektedir. Hamilelik döneminde beslenmenin oldukça önemli olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Sadece kendi sağlığı için değil, bebeğin sağlığı için de gerekli olan birçok maddeyi içinde bulunduran beyaz peynir hamilelik döneminde alınması gereken temel gıdalardan biridir.

 

Gelelim erkeklere…

Şimdiye kadar bahsettiğimiz konulardan yalnızca bayanları ilgilendirecek olan hamilelik döneminde beyaz peynir tüketiminin dışında yalnızca erkekleri ilgilendirecek olan bir konuya gelelim.

 

Erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostat ve prostat kanseri son zamanlarda oldukça fazla görülmektedir ve erkekleri rahatsız etmektedir. Yapılan araştırmalara göre beyaz peynir yemenin ve peynir suyu tüketmenin prostat kanserine karşı etkili olduğu ortaya çıkarılmaktadır. Kanserli hücrelerde koruyucu etkiler oluşturan peynir suyu tamamen doğal olduğu için herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Besin değerleri açısından zengin bir yapıya sahip olan beyaz peynirin bulunması ve tüketilmesi de oldukça kolaydır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık