Beş Parmak Otu Nelere İyi Gelir?

Resim bulunamadı

Birçoğumuzun adını ilk kez duyduğu ancak doğanın bize sunduğu mucize bitkilerden birisi olan beş parmak otu, oldukça kolay yetişen bir bitki olduğundan ülkemizde de bolca bulunmaktadır. Genellikle yol kenarları ya da boş arazilerde kendiliğinden yetişebilen bu bitki, birçok sağlık problemine de iyi gelmektedir. Örneğin boğaz ağrısı ya da diş ağrısı gibi ağrılarınızdan beş parmak otu ile kurtulabilirsiniz. Ancak bu bitkinin faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Hayatımızda karşılaşabileceğimiz hemen tüm sorunlarda beşparmak otunun faydalarından bahsetmek mümkün olacaktır. Aşağıda beşparmak otunun iyi geldiği hastalık ve durumlardan bahsedeceğiz.

  • Vücudunuzda bulunan yaralar varsa, beş parmak otu ile çok daha hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Aynı şekilde ciltte bulunan güneş lekeleri, sivilce izleri ya da egzamaya bağlı oluşan lekeler de yine beş parmak otunun tedavi ettiği lekeler arasında yer almaktadır.
  • Beş parmak otunun vücuda güç verici etkisi bulunmaktadır.
  • İshal olduğunuz durumlarda bu bitkiyi kullanabilirsiniz; çünkü beş parmak otu mideyi kuvvetlendirerek ishalin kesilmesini sağlar.
  • Vücuttaki enfeksiyonların giderilmesi konusunda oldukça başarılı bir bitkidir. Enfeksiyon oluşturucu mikroorganizmaların çoğalmaları ve yayılmaları beşparmak otu içeriğinden bulunan toksinler vasıtasıyla azaltılacaktır.

 

 

  • Cilt ürünlerinde de kullanılan beş parmak otu, cildi gençleştirici ve güzelleştirici bir etkiye sahiptir. Cilt problemleriniz varsa, her gün bir fincan bu bitkiyi demleyip sıcak olarak tüketebilirsiniz.
  • Bademcik ve boğaz ağrıları konusunda oldukça etkili bir bitki olan beş parmak otu, aynı zamanda diş ağrıları üzerinde de etkilidir. Ayrıca bu bitkinin diş etlerini kuvvetlendirici etkisi de bulunmaktadır.
  • Halsizlik, yorgunluk hissettiğiniz dönemlerde, akşamları beş parmak otu çayı demleyip tükettiğinizde, vücudunuzun kuvvetlendiğini hissedeceksiniz. Çay, kesinlikle beşparmak otunu kaynatmak şeklinde olmamalıdır. Sıcak bir suya beşparmak otu konularak demlenmesini beklemeli sonra tüketilmelidir. Aksi takdirde otun içindeki faydalı maddelerin emilimi gerçekleşmeyecektir.
  • Tüm bunların yanında beş parmak otu çayını kullanırken de dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin hamile ve emziren bayanların bu bitkiyi kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı şekilde bazı hastalıkların görüldüğü durumlarda da yine kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık