Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

BEL KAYMASI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

İnsan vücudunda bulunan omurlar birbirlerini iç ve dış yüzeyden bir çizgi halinde takip ederler. Omurlardan birinde kayma olursa bu çizgi bozulur ve kayan omur diğerine doğru daha fazla öne çıkar. Bel kayması diye buna denir.

Meydana gelen kaymayla birlikte, omirilik sıkışır. Omurilik sıkışması ile bacaklarda, yanma, ağrı, uyuşma gibi etkiler görülmeye başlar.

bel-kaymasi-sonuclari

BEL KAYMASI NEDENLERİ

Bel kayması doğuştan olabilen bir hastalık olabileceği gibi, kaza, düşme, gibi nedenlere bağlıda ortaya çıkabilir. Erkeklerde kemik erimesi, kadınlarda ise menopoz sonrası belinizde olan bir kayma, daha da yoğun hale gelir. Bel kayması nedenleri arasında en fazla da kazadan dolayı oluşan kaymalar yer alıyor.

bel-kaymasi-nedir

BEL KAYMASI BELİRTİLERİ

Bel kayması belirtileri arasında en fazla kramplar, yürürken bacakta oluşan ağrılar, bel ağrılarıdır. Hasta yürürken sık sık durur. Uzun süre ayakta duramaz, uzun süre oturamaz. Geceleri bacaklarda kramplar oluşur. Hastalık hastanın yaşamını zorlaştırır.

bel-kaymasi-belirtileri

BEL KAYMASINDA TEDAVİ

Bel kayması tedavisi birkaç yöntemle yapılır. Hastalığın teşhisi konulduktan sonra, ameliyat öncesi medikal tedaviler uygulanır. Hastanın günlük yaşamındaki hareketler azaltılarak, bel korsesi kullandırılır. Ayrıca iğne tedavisi de önerebilir. Bu tedavi şekilleri daha çok ağrıyı azaltmak için kullanılır. Ayrıca fizik tedavi yöntemleri de kullanılır.

Fizik tedavi uzmanı hastaya uygun bir program hazırlar. Bundaki amaç, bel bölgesinde bulunan kasları güçlendirmektir. Bu tedavi sayesinde, kalça çevresindeki kasların uzaması sağlanır. Bu kasların uzaması kayma yapan omurun dayanıklı olmasını amaç edinir.

bel-kaymasi

Hastalığın en kesin çözümü elbette cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi müdahaleye doktor karar verir. Hastanın hikâyesine, yaşına, omurga kaymasının boyutuna göre cerrahi bir müdahale olup olmayacağını doktor belirler. Hastanın şikâyetleri çok fazlaysa, sinir ve bağırsak sisteminde problemler yaşıyorsa cerrahi müdahale yapılır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık