Bel Fıtığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

BEL AĞRISI,BACAK AĞRISI VE UYUŞUKLUK

Tıptaki ismi herni diskal olan, halk arasında bel fıtığı ismiyle bilinen rahatsızlık her 100 insandan 80 tanesinin hayatlarının belirli dönemlerinde görülür. Omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesiyle bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bu hastalık çalıştığımız işin ağırlığından, yaşam şartlarımızdan, yatış şeklimizden doğabilir.

Bel fıtığı hangi bölgede başlamışsa o bölgenin kalçasından topuğa doğru bir ağrı yaratır. Hangi omurga kemikleri arasında görülüyorsa bel fıtığı, o bölgenin adıyla anılır.

bel-fitigi-tedavisi

Bel fıtığını iki aşamaya ayırabiliriz:
1. Başlangıç halindeki bel fıtığı
Başlangıç Başlangıç aşamasındaki bel fıtığında kıkırdak henüz etrafındaki kapsüle zarar vermemiştir. Bu aşamada bir balon gibi sinire baskı yapar.

2. ilerlemiş safhadaki bel fıtığı

İlerlemiş safhadaki bel fıtığında ise kıkırdak çevresindeki zarı yırtarak omurilik kanalına kadar ulaşmıştır. Yerinden çıkan bu parça bacaklara kadar giden sinirlerin altına girerek sinir üzerinde baskı yapar ve şiddetli bir ağrıya neden olur.

bel-fitigi-nasil-olusur

Bel fıtığından şüphelenmemiz gereken durumlar.

Bel fıtığı belirtileri  arasında bel bacak ağrıları en çok görülen belirtilerdir. Ancak bu ağrılar kesin olarak bel fıtığına işaret etmez. Bu durumlarda kesinlikle röntgen ya da MR çektirilmelidir. Bel fıtığının neden olduğu ağrılar şiddetlidir, hastayı ağrı kesici almaya zorlayabilir. Ayrıca diskin iltihaplanan dış tabakası sinir kökünü tahriş eder ve ağrının kalçadan topuğa kadar uzanmasını sağlar.   Ani hareketlerle karşımıza çıkan bu ağrıları geçici olarak düz bir zemine uzanarak geçirebiliriz.

bel-fitigi-baslangici

Bel fıtığı tedavisi

Eğer sadece bel ve bacak ağrısından şikâyet ediliyorsa, uyuşukluk şikâyeti yoksa bu durum hastalığın başlangıç aşamasında olduğunu gösterir. Ameliyat olmaksızın kas gevşetici ve yatak istirahatı ile tedavi sağlanabilir.
Bel ve bacak ağrısı yanında uyuşukluk varsa ve başlangıç aşamasındaki yöntemler işe yaramıyorsa bir fizik tedavi uzmanı gözetiminde uzmanın hazırlayacağı program uygulanmalıdır. Uzman doktorunuz gerek gördüğünde ameliyat işlemini de önerebilir. Bel fıtığı tedavisi kendi kendinize yapabileceğiniz bir durum değildir. Kesinlikle uzmana başvurulmalıdır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bel Fıtığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık