Bardakta Mısır Zararlı Mı ?

Bardakta Mısır Zararlı Mı ?

Son zamanlarda satışı oldukça revaçta bardakta tane mısırın. Özellikle çocuklar tarafından yoğun bir şekilde tüketildiği bir gerçek. Boy boy plastik veya karton bardaklar içersine belli bir miktar haşlanmış mısır, tuz çeşitli sos ve baharatlar, isteğe göre de mayonez  – ketçap ikilisi ile satılıyor. Yaz ve kış aylarında alışveriş merkezi ve sıklıkla kullanılan caddelerde seyyar şekilde satıldığı biliniyor. Durum bu olunca bardakta satılan mısırın sağlığımız için olan yönünü araştırmamız mecburi bir hal almıştır.

Peki Ne Kadar Sağlıklı?

Satılış şeklinin sağlıklı olmadığı konusunda bir takım uzmanlarca fikirler paylaşılmıştı. Ancak arz talep meselesi boyutunda bakıldığı zaman giderek sayılarının arttığı da bir gerçek. Satılış ve sunuluş şekli için bazı kriterler getirilir mi bilemiyoruz ancak bu konudaki araştırmalarımızı paylaşmak amacıyla yazımızı sizlere sunuyoruz. Haberlere de konu olan bardakta mısır zararlı mıdır sorusu üzerine hijyen konseyi sözcüsü Mehmet İmrek’ten  açıklamalar gelmişti. Karıştırma kaplarının hijyenik olmadığını, bir sonraki müşteriye sunulmadan önce kabın dezenfekte edilmediğini, ağzı açık şekilde şatışı yapılan kabın beklediği süreçte ortamdaki bakterilere davetiye çıkardığını ifade eden açıklamalarda bulunmuştu. Dünyada hiçbir bölgede genetiği ile oynanılmamış mısır üretimi yapılmadığı ise bu konunun en can alıcı noktası. Besleyiciliği ise söz konusu dahi olamıyor maalesef ki.

Çocuk ve Gençlerin Sağlığı Tehlikede mi?

Bardakta mısır furyası en çok çocuk ve gençlerce seviliyor. Ancak henüz gelişime ve büyüme çağındaki çocuklarımıza, besleyici özelliği tartışılan, steril olmayan bir ortamda satışı yapılan bir atıştırmalığı tercih etmelerine izin vermeli miyiz? Bilinçli tüketici; bu konuda belli standartların getirilmesini, bardakta mısır satanların sertifikalandırılmasını ve bu kapsamın dışında kalan satıcıların gerekli cezaları almalarını istiyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bardakta Mısır Zararlı Mı ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık