Banotu (Gavur Haşhaşı) Nelere İyi gelir ve Faydaları

Banotu (Gavur Haşhaşı) Nelere İyi gelir ve Faydaları

Hyoscyamus Nier L, gavur haşhaşı gibi isimleri de olan banotu, ülkemizin genelinde, yol boyları çoğunluk olmak üzere kendiliğinden yetişir.

BANOTU’NUN YAPISI NASILDIR?

Ban otunun yapısı, yapışkan, tüyleri yumuşak, kokusu fena, sapı 80 santime kadar varabilen dallı bir otsu bitkidir. Yaprakları tüylü olup, yaprağın üst yüzü alt yüzüne göre daha koyu renklidir. Dip taraftaki yaprakları uzun saplıdır ve çiçek açma zamanında kururlar. Sap yaprakları ise sapsız ve gövdenin yarısını kaplarlar. Çiçeklerinin boyutu ise büyük olup, çiçek yaprakları ise üzüm salkımlarına benzer, çiçeğiz ağız kısmı çömleğe, başı ise huniye bezer.

BANOTU’NUN NERELERİ KULLANILIR?

Haziran – Temmuz ayı zamanlarında (çiçek açma zamanları) 2 yaşını doldurmuş olan banotlarından toplanan yaprakları kullanılır. Hasat edilen yapraklar tabaka tabaka sepetlere dizilmelidir. Çuvallara veya torbalara konulan yapraklar kuruma esnasında kararırlar. Toplanan yapraklar 40 derece fırınlarda veya gölgelik alanlarda hasattan sonra fazla beklemeden kurutulması gereklidir. Kurutulan yaprakların rengi boz yeşil olmaktadır, hafif uyuşturucu kokar ve tadında hafif bir acılık vardır. Fazla rutubetli ortamlarda tutulmamalıdır. Tahta sandıklara doldurularak muhafaza edilir ve alıcısı bol olan bir bitkidir. Kuru ve havadar ortamlarda saklanır. Bitkinin hasadında ve kurutma aşamasında çalışan işçiler işleri bittikten sonra ellerini iyice yıkamalıdırlar.

BANTONUN FAYDALARI NELERDİR?

Banotu, bağırsak ve mide ağrısına, romatizmaya, baş ağrısına yaşlılık dolayısıyla gelen titremeye karşı kullanılır ve uyku açıcı özelliği de vardır. Diş ağrısı olduğunda banotu suyuyla ağız çalkalanır (yapımı aşağıda). Diş eti şişkinlikleri ve ağız sağlığı için kuru banotu yaprakları sigara sararmış gibi sarılır ve içilir. Astım ve bazı solunum yolu hastalıkları için banotu + güzel avrat otu + tatula + oğulotu kuruları sigara sarar gibi sarılır ve içilir.

 

 

Banotu kurusunun kullanım şekli:

Ufalanmış banotu kurusundan 1 çorba kaşığı kadar alınır, yarım litre kaynar suyun içine atılır, yaklaşık 1 saat kadar bekledikten sonra süzülüp günde 3 defaya mahsus (yemeklerden önce) 1 çorba kaşığı kadar içilir. Kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Banotu yazdığımız gibi bol faydalı bir üründür, eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakın ve alışana kadar yukarıda yazdığımız şeyden için, ama doktorunuza danışmayı da unutmayın!

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Banotu (Gavur Haşhaşı) Nelere İyi gelir ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık