Bağırsak Polipleri Nedir?

Resim bulunamadı

Değerli okuyucular, vücudumuzda özellik boşaltım sisteminde çok önemli bir role sahip olan bağırsaklarda oluşan problemler büyük sorunlarına yol açmaktadır. Bu yazımızda bağırsak poliplerinin ne olduğunu ve tedavisini anlatacağız.

Bağırsak polipleri olarak adlandırdığımız durum, kalın bağırsakların yüzeyini çevreleyen tabakanın normalin dışında, anormal ölçütlerde büyümesinin getirmiş olduğu sorunlardan olan ve kalın bağırsak kanalının içine doğru büyümekte olan kabarcıklardır. Kalın bağırsakta en fazla görülen hastalıklardan biridir. Bağırsak polibinin yaşlılarda görülme oranı yetişkinlere göre çok daha fazladır. Kalın bağırsakta oluşan polipler genellikle büyüklüklerine göre sınıflandırılmaktadır. Örneğin 5 mm’den küçük olan polipler küçük polip olarak adlandırılırken 5-10 mm arasındaki polipler orta boy polip olarak adlandırılır. 10 mm’den büyük olan polipler de büyük polip kategorisine girmektedir. Arkadaşlar, polipler yalnızca büyüklüklerine göre sınıflandırılmaz. Aynı zamanda göstermiş olduğu karakteristik özelliklere göre de sınıflandırılabilmektedir. Bunu da iyi huylu ve kötü huylu polipler olarak adlandırabiliriz.

 

İyi Huylu ve Kötü Huylu Polipler Nasıl Olur?

 

Kalın bağırsağımızda görülen bir hastalık olan poliplerin iyi ve kötü huylu olarak ayrılması vücuda vereceği zarar oranını da göstermektedir. İyi huylu olarak adlandırmış olduğumuz polipler vücuda herhangi bir zarar vermemektedir. Kötü huylu polipler ise zamanla çoğalır ve vücudun başka bölgelerine yayılır. Bu da kanser riskini artırmaktadır. Ayrıca hücrelerde işlev kayıplarına sebep olabilmektedir. Polipler genellikle kalın bağırsakta tek olarak gözlemlenmektedir fakat bazı hastalarsa birden fazla polip mevcut durumdadır. Onlarca hatta yüzlerce polip oluşabilen durumlarda bunu ailesel polipoziz koli sendromu olarak adlandırabilmekteyiz.

 

 

Bağırsak Polibi Tedavisi Nasıl Olur?

Bağırsak poliplerinin tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Özel cihazlar yardımı ile polip bulunduğu yerden çıkarılıp alınabilir. Endoskopik yöntemlerde kullanılan snare ve koter isimli cihazlar polip tedavisi için oldukça etkili olmaktadır. Polipleri bulunduğu yerden çıkarma işlemine polipektoni denmektedir. Bu tedavi yöntemi daha önce de söylediğimiz gibi endoskopiktir. Hâl böyle olunca hastalara yatış verilmemektedir. Gayet sağlıklı bir şekilde tedavinin yapıldığı gün içerisinde yürüyerek evlerine dönebilmektedirler.  Bağırsak poliplerinin erken teşhisi çok önemlidir. Eğer sahip olduğunuz polip kötü huylu ise vücudunuza yayılmadan tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. gulcan diyor ki:

    Salam. men usaq dunyaya getirdikden sonra her ayda bir defe aybasi olan zaman duz bagirsaqdan qan gelir. pu polip ola bilermi. uşaqliq yolu ile duz bagirsaq arasinda delik ola bilermi

Yorum Yaz

Yukarı Çık