Bağırsak Kurtlanması Nasıl Anlaşılır, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Bağırsak Kurtlanması Nasıl Anlaşılır, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Bağırsak kurtlanması, özellikle bir yaş civarı çocuklarda görülen bir durumdur. Çocuklarda anne sütünden ek besinlere geçiş yapıldığında, hijyene yeteri kadar dikkat edilmediğinde parazitle meydana gelebilir. Bu yaştaki çocukların toprakla ve diğer malzemelerle sürekli olarak uğraşması, her şeyi ağızlarına götürmesi nedeniyle bu tür parazitlere maruz kalmalarını kolaylaştırır. Çocukların bu dönemde sıkıntılarını dile getirememesi sebebiyle rahatsızlık başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle anne ve babaların bu konuda bilinçli davranması gerekmektedir.

 

Bağırsak kurtlanması nasıl anlaşılır?

Bu rahatsızlığa ekonomik düzeyi düşük toplumlarda ve hijyene önem vermeyen kişilerde daha fazla rastlanır. Bağırsak kurtları dışkıyla, ağız ve ellerle, ciltle bulaşan ve sağlığı tehdit eden bir sorundur. Temizlik kurallarına dikkat edilmesi ve tedaviye bir an önce başlanması durumunda yayılımı azaltılabilir. Ellerin iyi yıkanmaması sonucunda bu parazitlere enfekte olmuş sıvıların ve besinlerin ağza götürülmesiyle, bağırsaklara kadar ilerleyen parazitler, bağırsak kurtlanmasına neden olur. Hastalarda makat veya vajina bölgesinde kaşıntı olması, aşırı miktarda gaz sorunu, ishal, geğirme, dişlerin gıcırdatılması, kusma, geceleri ağızdan salya akması gibi belirtiler olması halinde bağırsak kurtlanması açısından tetkiklerin yapılması gerekir. Çocuklarda sabah saatlerindeki dışkıda aileler tarafından rahatlıkla görülen kurtlar, mutlaka tedaviyi gerektirmektedir. Uygulanması gereken tedavinin geciktirilmesi kansızlığa, iştahsızlığa, mide ve bağırsaklarda şikayetlere sebep olacağından çocuklarda gelişme geriliği görülebilir. Çocukların ve bebeklerin bu sorunu olması halinde bağışıklık sistemi ile ilgili olumsuz etkiler oluşabilir.

 

 

Bağırsak kurtlanmasının tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda meydana gelebilecek bağırsak kurtlanması durumunda aileler şüpheye düşerse yapılması gereken ilk aşama dışkı analizi olmalıdır. Bu analizlerin birden fazla yapılması gerekebilir. Çıplak gözle durumun tespiti sağlanırsa direkt olarak uzmana başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Ayrıca uzmanlar tarafından kan tahlili yapılması gerekebilir. Eğer kurtlanma çıplak gözle teşhis edildiyse bu tetkiklere gerek kalmaz. Teşhis sonrasında parazitler için uygun dozlarda tedavi uygulanır. Bunun yanında hijyen açısından hastanın iç çamaşırları kaynatılmalı, ütü yapılmalı ve tırnaklar temizlenerek, kısa bir şekilde kesilmelidir.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bağırsak Kurtlanması Nasıl Anlaşılır, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık