Bağımlılıkların Tedavi Edilebileceği Yöntemler

27 Ağustos 2014
Bağımlılıkların Tedavi Edilebileceği Yöntemler

Madde bağımlılığı (Maddenin kötüye kullanımı) deyiminden bahsetmek ve bir kişiye bağımlı diyebilmek için bazı kriter ve ölçütler vardır. Bu kriter ve ölçülerden sadece üç tanesinin bulunması için bile kişiye bağımlı denilebilmesi için yeterlidir.

 

  • Kullanılan maddeye karşı tolerans gelişmesi (İlk kullanmaya başlandığı zamanki etkiyi yaşayabilmek için maddenin kullanımının artırılması)
  • Maddenin alımının kesilmesi veya azaltılması halinde yoksunluk hali ve kriz geçirme halinin ortaya çıkması.
  • Maddeyi bırakmak için yapılan çabaların boşa çıkması ve bırakılamaması.
  • Maddeyi bırakmak için harcanan çabanın çok büyük olması veya maddeyi kullanmak için her şeyi yapmayı göze alma.
  • Madde kullanımı nedeni ile sosyal hayatın, kişisel yaşam ve özbakımın, aile hayatının sekteye uğraması. İşinde başarısız olunması.
  • Madde alımının giderek artması
  • Fizyolojik ve psikolojik sorunlar yaşanmasına rağmen madde kullanımının devam etmesi.

 

 

 

Tedavi

Madde bağımlılığı tedavisinde başarıla olmanın iki önemli şartı vardır. Birincisi madde bağımlısı olan kişinin tedaviyi mutlaka kendisinin istemesi, ikincisi de madde bağımlılığının erken teşhis edilmesi ve tedaviye derhal başlanması. Bağımlılık tedavisinin amacı davranış değişikliği sağlamak ve kişinin maddeyi artık kullanmayı istememesi hedeflenmektedir. Ve bu amacın gerçekleşebilmesi için çok uzun ve zorlu bir sürece ihtiyaç vardır.

1. Madde bağımlılığı tek ve Standard bir tedavisi yoktur. Madde bağımlılığı tedavisi kişiseldir ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Tedavi sırasında hastanın sosyal çevresinden soyutlanmaması önemlidir.

2. Bağımlılık tedavisi amacına ulaşana kadar devam etmelidir. Artık kullanmıyorum tedaviyi bırakabilirim düşüncesinden uzak durmak gerekir. Tedaviyi erken bırakmak maddeye tekrar başlama riskini artırır.

3. Terapi, bağımlılık tedavisinde oldukça etkilidir. Madde kullanımına karşı koyma beceresi geliştirilir.

 

 

4. Psikoterapi yanında ilaç tedavisi çok önemlidir. Bağımlılık ve ruhsal bozukluk birlikte görüldüğü için ilaç tedavisi önem arz etmektedir.

5. Tedavinin başlangıcı maddeden arınmadır. Maddeden arınma sırasında ortaya çıkan yoksunluk belirtileri ilaçla tedavi edilmektedir.

6. Tedavi esnasında motivasyon önemlidir. Aile ve çevre mutlaka bağımlıya destek olmalıdır.

7. bağımlılık sırasında madde kullanımı (Alkol ve uyuşturucu vb.) kontrol altında tutulmalı ve bağımlı sık sık teste tabi tutularak idrar ve saçları tahlil edilmelidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bağımlılıkların Tedavi Edilebileceği Yöntemler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık