Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?

BADEMİN FAYDALARI

Badem birkaç şekilde tüketilen oldukça doyurucu ve yağ içerikli bitkisel bir besindir. Yağı da çok değerli olan badem hem sağlık hem de kozmetik alanında faydalanılan bir bitkidir. Akdeniz ikliminin ağacı olan badem ağacının sert tohumları bizim bildiğimiz ve kullandığımız bademdir. Türkiye badem üretiminde sayılı ülkeler arasındadır. Badem ayrıca kuru yemiş olarak da sık tüketilen bir besindir.

badem-neye-iyi-gelir

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin faydaları için bir listeye yapmaya başladığınızda ilk belirtilmesi gereken yüksek mineral ve vitamin içeriğidir. E vitamini için referans gösterilen badem içerdiği yağ ile de çok büyük değer taşır.

İçerdiği doymamış yağ yapısı kolesterolün düşürülmesi ya da önlenmesi için ideal bir besin olarak, tüketilmesi her zaman tavsiye edilmektedir.

Almond

Şeker hastalarının en büyük sorunu ve korkulu rüyası olan yemek sonrası kan şekerindeki ani değişimler badem yenerek önlenebilir.

Kalp rahatsızlıkları üzerinde önleyici yöndeki etkisi klinik bulgular ile saptanmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki düzenli olarak badem ve ceviz tüketen hastalarda, koroner kalp rahatsızlıklarına bağlı ölüm oranı daha düşüktür.

bademin-cilte-yararlari

Safra kesesi taşları üzerinde de azaltıcı ya da önleyici etkisi bulunmaktadır. Oldukça fazla sayıdaki vakalar üzerinde yapılan incelemede tespit edilen sonuca göre, safra kesesi taşı oluşma olasılığı badem yiyenlerde % 25 daha azdır.

İçerdiği minerallerin miktarı ve çeşidinin fazlalığı sayesinde kemik güçlendirici ve koruyucu özelliği vardır. Günlük tüketimi çok az bile olsa içerdiği mineral oranları sayesinde vücudun günlük ihtiyaçlarını yüksek oranlarda tek başına karşılamaktadır.

Badem yağı da oldukça yararlı bir besindir. Saç ve cilt sağlığı için önerilen bir çok karışımda badem yağı başroldedir. Bademin faydaları nelerdir dendiğinde ilk akla gelen konuların başında saç ve cilt balkımı gelir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bademin Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık