Bademcikleri Aldırmanın Faydaları ve Zararları

Bademcikleri Aldırmanın Faydaları ve Zararları

BADEMCİK NEDİR?

Bademcik dilin arka kısmında sağ ve solda olmak üzere. yuvarlak, badem şeklinde dokulardır. Bademcikler vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde önemli rol oynar. Kimi zaman boğazda yanma, yutkunmada ağrı ve hassasiyet, baş ağrısı ve ateş olabilir. Bu belirtiler bademciklerde bakteri ve virüse bağlı gelişen enfeksiyonun habercisidir. Her enfeksiyon hali ameliyat gerektirmez. Pekala tedavi ile de bu sorun geçebilir. Ameliyat dediğimiz hadise bademciklerin bulunduğu yerden alınmasıdır. Bu operasyon  için genelde 3 ile 10  yaş aralığı idealdir. 3 yaşın altındaki çocuklarda çok mecbur kalınmadıkça bademcik alınması uygun değildir.

Ameliyat olmak için bireyde ya da çocukta ;

 • Günlük hayatı etkileyecek boğaz enfeksiyonu,
 • Bademciklerin şişmesiyle ortaya çıkan ve sık sık tekrarlayan kulak enfeksiyonu,
 • Bir yılda geçirilen en az beş bademcik enfeksiyonu,
 • Aşırı şişen bademcik yüzünden yutkunma ve solunum güçlüğü gibi şikayetlerin olması gerekmektedir. Doktor bu şikayetleri göz önünde bulundurarak ameliyata karar verebilir. Bademcik enfeksiyonlarının ameliyat dışındaki tedavi yolları ağrı kesiciler ve antibiyotiklerdir. Bunlara ana ilaçlar diyebiliriz. Bu tedavilerle cevap alınamadığında operasyona başvurulmalıdır.

 

FAYDA VE ZARARLARI

Bademcik ameliyatı olmak demek bir daha boğaz enfeksiyonu olmayacağımız anlamına gelmez. Bademcikler alınsa bile boğaz ağrıları tekrarlayabilir. Ancak bir çok kişi bademciklerin alınması operasyonundan sonra ciddi rahatlamaya kavuşmaktadır. Sürekli tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarında ve ağrılarda ciddi azalma görülmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi bademcik aldırma operasyonunda da riskler vardır. Ancak günümüz tıp teknolojisi ile ameliyat sırasında ya da sonrasında komplikasyon görülmüyor denilebilecek kadar azdır. Ameliyat sırasında karşılaşılan kanama olağandır.

Çocuklarda büyümeyi, yetişkinlerde günlük işleri engelleyen şişmiş ve enfeksiyona uğramış bir bademcikle yaşamak elbetteki zordur. Günümüz imkanlarını değerlendirerek, fayda ve zararları kendi kendimize tartıp karar vererek daha sağlıklı bir yaşam için adım atabiliriz. Bademcik ameliyatı sıklıkla uygulanan ve güvenli bir operasyondur. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasındaki bakımımıza dikkat edersek iki hafta gibi kısa bir sürede iyileşmek mümkündür.

AMELİYATTAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR 

 • Ameliyat sonrasında hasta bir hafta kadar boğazında ve kulağında ağrı hissedebilir, korkulacak bir durum değildir.
 • Küçük yaşta geçirilen operasyonlar daha hızlı iyileşme gösterir.
 • Ameliyattan sonra 15 gün kadar bademcik bölgesini tahriş edici gıdalardan uzak durmak gerekir. Aşırı sıcak, soğuk ve katı gıdalar gibi.
 • Ameliyat sonrasında ilk 24 saat içinde kanama başlarsa hasta tekrar ameliyathaneye alınarak kanaması durdurulmalıdır.

Son olarak ameliyatın aşamalarından bahsedelim;
Bademcik dokuları özel bistüri ve makas gibi aletler ile anatomik planlara uygun alınabilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak kanama durdurulur. Lazer, ultrason ve dondurma yöntemi de kullanılabilir. Bunlar yeni kullanılan yöntemlerdir ve sıklıkla kullanılmazlar. Diathermy  bu yeni bir alettir. 100°C kadar ısınan alet ile bademcik dokusu yerinden alınır, aynı zamanda kanama kontrolü de sağlanmış olur. Coblation (veya soğuk ablation) daha düşük bir ısı kullanarak yaklaşık 60°C bademcik dokularının yerinden alınmasını sağlar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bademcikleri Aldırmanın Faydaları ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. şahin sevgi diyor ki:

  Suan atesim var baş arısı, bogaz agrısı ve şişkinlik nefes alamıyorum uyuyamıyorum cok gürültülü horlama da yaşıyorum demekki bunlar bademcik ten kaynaklanıyor artık bundan kurtulmam gerek

 2. ezgi diyor ki:

  3gundur sis Bogazm suyu bile icemiyorm ve artık yara olmuş durumda çok acyor ne yapmalym :/

 3. ezgi diyor ki:

  Bademcik evet bende saglikciym ilk yardım ama böyle bir şey daha önce olmadı iki tarafta sis ilaç kullanmadım sadece ağrı kesici parol içtim gidemedim yogunluktan ama yutkunamyrm çok açıyor baktgmda yara olmuş kırmızı ve beyaz kabarık ve sis geçmiyor

 4. Ali kemal diyor ki:

  Merhaba. Iyi günler ben surekli bademciklerimden rahatsızlanıyorum şişmeyi geçtim bildiğiniz yara oluyor keske şişse oyle Acısını çeksem diyorum 2014ağustosundan bu yana abartısız her ay beni rahatsız ediyor ilaç tedavisi uygulanınca Geçmiyor ve en az 10penisilin iğnesi yemem gerekiyor su içemiyorum yemek yiyemiyorum yerimden kalkamıyorum aldırmayı düşünüyorum ama ondanda çekiniyorum ne yapacağımı bilemiyorum

 5. Havva diyor ki:

  Merhaba, çocukluğumdan beri bademciklerim şişiyor. Şimdi yaşım 30 ve öğretmenim hala şişmekte. Yılda ortalama 4- 5 kez az ya da çok şişiyor şişmese bile yara oluyor boğazda. Önce bademciklerimde yanma-yutkunurken acı-şişme, baş ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı, en az üç gün süren burun akıntısı, boğazda balgam, en kötüsü de ses kısıklığı en sonunda da öksürük nöbetleri dolayısıyla mesleğimi icra edemiyorum. en az üçünde doktora gidiyorum. Ya iğne ya antibiyotik veriyorlar ki onunla bile tam iyileşemiyorum bazen. Kronikleşti artık. Tam iyileşme süresi ortalama 1 hafta ya da 10 gün. Antibiyotikler zararlı artık kullanmak istemiyorum. Mahallede iğneci aramak da ayrı bir sıkıntı ve de arkam iğne yemekten yara oldu. Yaz günü dondurma yemeye, soğuk su içmeye çekiniyorum ki şu anda da hastayım zaten. Arkadaşlarımın, akrabalarımın sen yine mi hasta oldun kendine bakmıyorsun yaftaları da ayrı bir olay. Halbuki kendime öyle güzel bakarım ama sakınan göze çöp batıyor. Yılda bir kez bile grip, bademcik hastası olmayan arkadaşlarım var olmasınlar da zaten ama ben niye sıklıkla oluyorum? Bütün bunları düşününce bademciklerimi aldırmak istiyorum. Araştırdığıma göre aldırmanın da zararları var. Ama ben artık dayanamıyorum. Bu yaşta aldırmak sakıncalı mıdır? Siz ne önerirsiniz?

  1. Seyit diyor ki:

   Merhabalar hocam , benimde yaşım 30 bende aldırmayı düşünüyorum eğer sakıncasıvar ise bilgi paylaşırsanz sevinirim , çok kararsızım her yerde farklı bilgi var kafa karıştırıyor.

 6. umran diyor ki:

  mrb arkadaslar ben 31 yasındayım ve hazıran 12sınde amelıyat oldum bugun 8. gunum yetıskınlerde cok buyuk bır agrı oluyor. hergun sabah ve aksam dıkloron agrı kesıcı ıle ayakta duruyorum. ve ne zaman acaba ıgne kullanmadan bırgun gecırecem dıye hayal edıyorum ben sonucu gorunce burdan yazarım sız ona göre karar verırısınız

 7. umran diyor ki:

  suan 16. gunum hala yutkunamıyorum ama agrı kesıcı ıgneyı kullanmıyorum artık. corba ve sulu soguk yemeklerı yemeye basladım ama yutkunurken fena agrıyor yanı anlayacagınız hala oh be dıyemıyorum…

  1. Fatih diyor ki:

   Ark zencefil i rendeleyip suyuna bal karıştır karabiber ile iyice karıştırın max 4 gun veya 5 sabah akşam bu karışımı 1 yemek kaşığı şeklinde için oğlum kızım eşim en son ben en yzun kızım 5 günde rahatladı benim bu gün 3 gün katı gıdalar tüketmeye başladım ha bu arada bendeki bademcik iltihabı 2 Dr tarafından ameliyat dendi o halde be olmadım ve su an çok şükür durumum iyiye gidiyor

 8. Fatih diyor ki:

  Ark önce benimde bademciklerim iltihap yaptı en iyi tedavi yöntemi max 4 gun zencefilzencefil rendeleyip suyunu bal ile l karistirip karabiber ile içmek ( 1 yemek kaşığından fazla yapmayın boğazı yakıyor haberiniz olsun)

 9. VİLDAN diyor ki:

  Bnde 8. Ocakta ameliyat oldum. Bademciklerimi aldirdim suan 6 gün oldu. Yaşim 23 gayet rahatım yavaş yavs başladım ılık çorbalar içmeye. Şuan agrilarimda kalmadı . Çok şükür. Bence sürekli rahatsızlaniyorsa bi insan aldirmasinda hiçbi sakinca yok.

Yorum Yaz

Yukarı Çık