Ayak Mantarı Nasıl GEÇER?

Resim bulunamadı

Ayak mantarı hepimizin başına dert olmuştur, ayakta kaşıntılar, kızarıklık, su toplaması, vs. gibi ama artık bunlardan kurtulacağız! Nasıl mı? Yazıyı okumaya devam edin.

AYAK MANTARI NEDİR?

Ayak mantarının tıp dilindeki adı Tinea Pedisdir. Ayak mantarını kısaca açıklamak gerekirse ayağın, karanlık, ıslak ve hava almayacak şekilde kalması nedeniyle ayakta mantar sporlarının (mikroorganizma) türemesiyle hepimizin şikayetçi olduğu durumları oluşturmasıdır.

AYAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Evet, Ayak mantarı çok seri bir bulaşıcı hastalıktır. Camiler, havuzlar, plajlar, güzellik salonları, jimnastik kulüpleri, yatılı okullar gibi ortak kullanım alanlarında; Ayakkabı, terlik, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan bulaşabilir.

AYAK MANTARI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Ayak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir, daha çok yetişkin ve ergen erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda görülmesi nadirdir. Ayak mantarının Şehir merkezlerinde görülme oranı, kırsal kesimdeki insanlara oranla daha fazladır.

 

AYAK MANTARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mantarın olduğu bölgede yanma, kaşıntılar , su toplaması, sızlamalar ve ayakta kızarıklıklar olabilir. Tırnakta renk değişimi, kabuklanıp dökülmeler görülebilir. Bu gibi belirtiler ayak mantarını belirler. Ayak mantarı şiddetine göre kolay veya zor iyileşebilir, sizin tedavi sürecinde yapmanız gereken ayağınızı kuru ve temiz tutmak, günlük olarak çoraplarınızı değiştirmek, ayakkabılarınızı tedavi sonrası anti bakteriyel spreyler sıkmanız ve yıkamanız gerekmektedir.

 

AYAK MANTARININ OLUŞMAMASI İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Ayağımızda bu sinir bozucu durumun olmasını istemiyorsak şunlara dikkat etmeliyiz:

1-Ayakları her gün yıkamalıyız; ve ayakları (özellikle parmak aralarını) iyice kurulamalıyız.

2-Pamuklu ve teri emen çoraplar giyip, bu çorapları ıslandıkça ve düzenli olarak değiştirmeliyiz.

3-Yaz mevsiminde kundura, iskarpin tarzı ayağı sıkan ayakkabıları giymekten kaçınmalıyız, bunun yerine sandalet, nefes alan spor ayakkabıları gibi ayakkabılar tercih etmeliyiz.

 

 

AYAK MANTARINDAN NASIL KURTULURUZ?

İşte en can alıcı noktaya geldik, yukarıdakileri bilmeden önce veya istemeden bu duruma düştüyseniz korkmayın! Aşağıdakileri yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz, ama yukarıdakileri en azından genel hatlarıyla uygulamazsanız kolay kolay kurtulamazsınız.

Mantar tedavisinde anti-fungal kremler ve mantar daha şiddetliyse bunların hapları çok etkilidir. Bitkisel ürünler ve anti-bakteriyel spreyler kullanabiliriz.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Ayak Mantarı Nasıl GEÇER? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık