Ayak Burkulmasında İlk Yardım

19 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Ayak burkulması oldukça acı verici ve tamamen spontane gelişen bir olaydır. Yolda yürürken de olabileceği gibi spor yaparken de yaşabilirsiniz bunu.

 

Spor yapanlar için…

Dövüş sporları, basketbol ya da kayak gibi zıplama / atlayış gerektiren sporlar ile uğraşanlarda ayak burkulması oldukça fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise zıplayan ya da bir nedenden ötürü ayağını yerden kaldıran ve yaylanma durumunda olan kişinin yere basarken ayağını yana desteklemesidir. Bu destekleme kaçınılmazdır. Düz haldeki basmalarda denge unsuru ortadan kaldığı için anatomik bir zorunluluktur yan basmak. Lakin bazı durumda yere çok sert basılır ya da ayak bileği olması gerektiğinden daha fazla döner. Bu durumda ayak bileği ile ayak arasındaki kemikler eklemleri zedeleyerek burkulmalara neden olur.

 

Burkulma kırılma ya da eklem çıkması değildir…

Ayak burkulması; tendom yırtılması, kemik çıkması, kırılma ya da eklem rahatsızlığından daha kısa sürede çözülen yani daha kolay tedavi edilen bir durumdur. Evet, oldukça acı verebilir ama kırılma kadar değildir.

 

Topuklu ayakkabılarda…

Her ama her açıdan tam bir zarar olan topuklu ayakkabılarda ayak burkulması oldukça fazla olmaktadır. Bu durumda ilk yardım önce ayakkabıyı çıkarıp ayağı rahatlamakla başlar.

 

Ayak burkulmasında ilk yardım

 

 

Öncelikle ayakkabı çıkarılır ve kişinin oturması istenir.

  • Burkulan bölge ağrıdan hemen kendini belli eder bu yüzden hastanın da yönlendirmesiyle burkulan bölgeye nazikçe baskı uygulanır. Burada önemli olan sadece burkulan bölgeye baskı uygulanmasıdır. Uygulanan baskı çok az olmalıdır. Eğer siz bunu kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsan bulaşık süngeri gibi yumuşak bir malzemeyle baskı uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk kompleks yapmak da şişkinliği alacağı için iyi bir tedbirdir. Buzu koyarken buz tüm vaziyette olmalı ve mutlaka bez veya beze benzer bir parçaya konulmalı. Buz kesinlikle doğrudan uygulanmamalı.
  • Bandaj kesinlikle tüm ayağa sarılmamalı. Bir 8 çizilmeli ve bilekten burkulan yer kadar yapılmalı. Tüm ayağı bandaja aldığınızda kan dolaşımını engeller ve şişkinliği yaymış olursunuz.
  • Ayak, kalp seviyesinden yukarıda tutulmalı.  Bu durumda hasta yatar vaziyette ayak minderle desteklenebilir ya da oturma pozisyonunda ayağın yerden yüksek olması için ikinci bir iskemle kullanılabilir.
  • Bandaj sonrasında ağrı kesici alınmamalı, aspirin alınmamalı, kanı sulandıran ilaç ya da aynı etkiyi yapan bitki çaylar alınmamalı, sıcak ya da soğuk duş yapılmamalı. Eğer ağrı 12 saat devam ederse mutlaka doktora başvurulmalı.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Ayak Burkulmasında İlk Yardım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık