Avasküler Nekroz Nedir?

Avasküler Nekroz Nedir?

AVASKÜLER NEKROZ

Avasküler Nekroz hastalığı, femur adı verilen üst bacak kemiğinde meydana gelen ve ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu hastalık femur kemiğinin üst kısmında yeterli kanlanma sağlanmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık geriye dönüşü mümkün olmayan birçok kalıcı hasar bırakabilmektedir. Avasküler Nekroz hastalığının oluştuğu bölgede kemik dokunun zamanla erimesi, kemiğin küresel yapısının bozulması ve eklemde çökmeler meydana gelir. Ayrıca zamanla bu hastalık eklem kireçlenmelerine neden olacağından şiddetli ağrılar görünebilir.

  • Avasküler Nekroz hastalığının birçok nedenleri vardır fakat en önemli nedeni tramvalardır. Tramvalar dışında bu bölgede yapılan operasyonlar ve kırıklar da bu hastalığı tetikleyen nedenlerdendir.
  • Uzun süreli kortizon kullanımı da Avasküler Nekroz’un bir diğer nedenidir. Kullanılan kortizonun yan etkisi olarak bölgede deformasyon meydana gelir. Ayrıca bu hastalığa sahip insanların yüzde 30’u kortizon nedeniyle hastalanmıştır.
  • Avasküler Nekroz hastalarının büyük kısmında ise hastalığın nedeni tanımlanamamaktadır. Bu durum da genetik nedenlerin hastalıkta etkili olabileceğini düşündürmektedir.

  • Bu hastalığın en önemli belirtisi kalça ve uyruk bölümünde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Hastalığın ilerlediği durumlarda, hastaların yürümesinde bozukluklar ve yürüme mesafesinde kısalmalar meydana gelebilir.
  • Hastalığın ilaçla tedavisi yapılmasına rağmen olumlu sonuçlar alınamamaktadır. Hatta çoğu ilaç tedavisinde iyileşme olmamakla beraber kötü bir gidişat da yaşanmaktadır.

  • İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda çözüm cerrahi operasyonlarda aranır. Fakat cerrahi tedaviler de hastalığın sonlanması için yeterli olmamaktadır. Protezler yardımı ile tedaviler sağlanmakta fakat bu protezler zaman içerisinde deformasyona uğradığından ameliyatlar birbirini takip edebilmektedir.
  • Bazı alternatif tedavi yöntemleri bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır ve erken başlayan alternatif tedaviler iyi sonuçlar göstermektedir. Bu tedavilerden bazıları Ozontedavi, Akapunktur ve bitkisel tedavilerdir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık