Ateş Düşürme Yöntemleri

5 Mayıs 2014
Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş, vücut ısısının yükselmesi sonucu çıkan bir olgudur. Her bireyin vücut ısısı farklı olduğu gibi çocuklar ve yetişkinlerde de vücut ısı farkı mevcuttur. Ortalama ateş seviyesi uzmanlarca 34-37.9 olarak belirlenmiştir.

Ateşin yükselmesi sonucunda vücudumuzda titreme, terleme, uzuvlarda soğuma bazı durumlarda ise halüsinasyon meydana gelmektedir. Ateş seviyesini ölçmek için yetişkinlerde termometre ile ağız ve koltuk altından ölçülmesi uygunken çocuklarda makattan ölçüm daha kesin bir sonuç elde etmeyi sağlar.

Ateş düşürmenin yolları hemen herkesçe farklı bir metotla uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları tam tersi etki yaparken bazıları ise ateşi düşürülmeye çalışılan bireyin bünyesinde ciddi rahatsızlıklara yol açan uygulamalardır.

Yanlış uygulamalardan bazıları; Alkol ve su ile vücudu silmek buz koymak, ateşi çıkan insanın üşümesin diye üzerindekilerini çıkarmamak, vücudun belirli bölgelerine soğuk bezler koymak vb. örnekleri çoğaltabiliriz.

 

 

Ateşi düşürmek için neler yapmalı

 • İnce kıyafetler giymek: Ateş yükseldikçe vücut kendini ısıtmak isteyecek ve üşüme hissi yaratacaktır bu sebepten dolayı buna aldanmamak ve kalın giyinmemek lazımdır.
 • Ilık Duş: Vücut ısısı seviyesinde duşa girmek ateşi düşürmekte en etkili yöntemlerdendir.
 • Kliniğe gitmek: Tüm çabalara rağmen ateşin düşmemesi halinde hastaneye veya sağlık kuruluşlarına gitmek gerekir.
 • İlaç kullanımı: Doktorun yazdığı ilaçları ateş düşse bile vücut içerisinde ki enfeksiyonları ve virüsleri temizlemek için ilaçlar bitene kadar kullanılmalıdır.

Her ateşimiz yükseldiğinde derhâl ilaç kullanımına başvurmamalıyız ateş seviyesi ancak yukarıda uzmanların belirttiği seviyenin üzerine çıktığında doktora gitmeli ve ilaç kullanmalıyız fakat bu ilaçları kullanırken yanında bazı şifalı bitkiler de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır:

 1. C vitamini deposu olan limon, sakinleştirici etkisi bulunan ıhlamur ve ferahlatıcı özelliğiyle nanenin sıcak su içerisinde bekletilip içilebilir. Tatlandırmak için bal kullanılabilir.
 2. Bir diğer sakinleştirici bitki olan papatya ise vücudu dinlendirir.
 3. Günlük bitkisi veya sakızını kullanabilirsiniz.
 4. Zencefili çay olarak tüketerek de vücut ısınızı düşürebilirsiniz.
 5. Tarçın ve kuru kayısı da ateşi düşürmekte fayda sağlamaktadır.
 6. Belki de en önemli ateş düşürücü olan bitki ise söğüt ağacının yaprağıdır. Sıcak suyla kaynatılıp içilirse ateş seviyesini düzenler zira aspirinin ana maddesi olan salisilat burada bulunmaktadır.
 7. Ayrıca ateş seviyesinin yüksek olduğu hastalık dönemlerinde enerji kaybı olduğu için bol bol sıvı tüketilmeli ve meyve tüketerek c vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık