Aşağılık Kompleksi Nedir Ve Nasıl Anlaşılır

Aşağılık Kompleksi Nedir Ve Nasıl Anlaşılır

  AŞAĞILIK KOMPLEKSİ ÜZERİNE

   Derinliklerimizde saklanan bir çocuktur geçmişimiz. İçimize gizlenmiş o çocuk bazısında neşelidir. Özden yani aileden gelen bir güvenle her şeyin iyi olacağı fikri ile büyümüştür. Bazısının içindeki çocuğa ise hüzün hakimdir. Çünkü o hiçbir şeyi tam yâda doğru yapamadığına inandırılmıştır. Ya eleştirilme kaygısıyla hareketsizliğe alıştırılıp bir heykele dönüştürülmüştür yâda hareketleri o kadar kınanmıştır ki gizli bir isyanla “madem benden en kötüsü bekleniyor bende en kötüsünü yaparım” çılgınlığına kilitlenip kalmıştır. Çünkü bazı aileler gerçekten çocuk yetiştirirken bazı aileler yalnızca kompleks yetiştirirler. Bilinçli ve dikkatli aileler çocukların kendilerine inanmalarına yardımcı olurlar. Fazla düşünmeyen ve özensiz ailelerse çocuklara travma yaratmaları konusunda destek olurlar. Aşağılık kompleksinin köklerini takip edersek çocukluk çağına kadar, dallarını takip edersek de davranış bozukluklarına kadar gideriz. Peki, çocukluk çağından bu yana kişiyi takip eden bu hayaleti yok etmek mümkün müdür? Daha doğrusu onun yalnızca bir hayalet olduğunu anlamak mümkün müdür? Dilerseniz önce düşmanı tanıyalım;

asagilik-kompleksi-tedavisi

   Aşağılık Kompleksi Nedir?  

Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu, Freud ve Jung ile birlikte derinlik psikolojisinin kurucularından biri kabul edilen Avusturyalı psikiyatrist yazar Alfred Adler’in buluşu olan aşağılık kompleksi, kişinin kendisini diğer insanlardan daha değersiz ve beceriksiz hissetmesine neden olan fikirsel ve duygulanımsal karmaşaya verilen isimdir.

asagilik-kompleksi-nedir

   Aşağılık Kompleksinin Belirtileri

En dikkat çeken belirtisi bitmek tükenmek bilmeyen bir kendini ispat çabasıdır. Devamlı, kendinde var olduğuna inandığı yetersizliği telafi etmeye çalışır. Çocukluk çağında kazandığı kendini yetersiz bulma eğilimini örtbas etmek için yaptığı her şey onun kompleksinin semptomlarıdır.

asagilik-kompleksi

   Aşağılık Kompleksi Nasıl Anlaşılır?

Eleştiriye karşı düşük tolerans, övüldüğünü duymaya yönelik şiddetli arzu, kendinden övgüyle ve sürekli bahsetme eğilimi, her şeyi karşılaştırma yoluyla anlamaya çalışma saplantısı, oldukları kişi ile olmak istedikleri kişi arasındaki uçurum, aşağılık kompleksini ele veren noktalardır.

İnkardan vazgeçme, yüzleşme, kabullenme ve mükemmel olmak zorunda olmadığına inanma kişinin iyileşme yönünde geçirmesi gereken süreçlerdir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Aşağılık Kompleksi Nedir Ve Nasıl Anlaşılır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık