Arpacık Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Resim bulunamadı

Arpacık, göz kapaklarında sık olarak tekrarlanan enfeksiyonlarla birlikte kapak kenarında bulunan meibomian bezlerinde oluşan tıkanmayla oluşan iltihaplanmalardır.

 

Arpacık neden oluşur?

Göz kapaklarında alt ve üstte bulunan gözün kurumasını önleyen bezlerin enfeksiyon sonucunda şişmesiyle oluşur. Bu bezler, alt göz kapağında sekiz tane, üst göz kapağında on iki adettir. Burada oluşan şişlikler irinle doludur. Bunlardan iltihaplananlardan bazıları kendiliğinden düzelse de, bazılarına müdahale etmek gerekebilir. Bu bezlerde oluşan şişliklerin sebebi arasında vitamin eksiklikleri ve astigmat sayılabilir. Cildi kuru olan ve egzamaya daha yatkın olan kişilerde de arpacık sıkça görülür. Bu gibi durumlarda ciltte pullanma ve kepeklenme fazla olduğundan iltihaba yatkınlık fazla olacağından gözlerde iltihaplanma daha sık görülecek bir durum haline gelir. Halk arasında arpacık rahatsızlığının psikolojik olarak da oluşabileceği bilinmektedir. Bunun sebebi; stres sonrasında vücudun bağışıklık sisteminin çok zayıflaması ve enfeksiyon oluşturmaya müsait olmasıdır.

 

 

Arpacık nasıl geçer?

Göz kapağının dış tarafında gelişen şişlikler daha kolay tanı konularak tedavi edilebilir. Ancak göz kapağının iç kısmında gelişen arpacık oluşumlarının hem tanısı, ham de tedavisi çok zordur. İçte gelişen arpacığın teşhis edilmesi için, göz kapağının dışarıya doğru çevrilmesi gerekir. Ancak arpacık ışığa doğru duyarlı olduğundan, göz sulanması yaptığından ve ağrıya neden olduğundan bu çok kolay değildir. Arpacık sorunu olanlar bu bölgeye sıcak su batırılmış pamukla pansuman yapabilir. Bunun gün içinde 2-3 kez uygulayabilirler. Bu işlem arpacığın olduğu yerde kan dolaşımını arttıracağı için, yağ bezlerinin ağzını temizlemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iltihabın yayılması önlenmiş olacaktır.

 

Gözde bulunan iltihabın tamamen bitmesi için de sıcak su ve pamuk tedavisinin yanında antibiyotik alınması da oldukça etkili olacaktır. Erken teşhis edilen arpacık oluşumlarında damla, antibiyotikli merhem kullanılarak 1-2 günde tedavi sağlanabilir. Göz kapağında arpacık olduğunda gözün ovuşturulmaması gerekir. Bu yapılan hareket iltihabın yayılmasına sebep olur. Aynı zamanda arpacık oluştuğunda bunların kesinlikle sıkılmaması gerekir. Gözü tamamen şişiren ve kızartan oluşumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. Vücut direncini kuvvetlendirmek, arpacık oluşumuna engel olmak en güzel tedavi yoludur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Arpacık Neden Oluşur ve Nasıl Geçer? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık