Anne Babalar! Çocuğunuz İnternet Bağımlısı!

Anne Babalar! Çocuğunuz İnternet Bağımlısı!

Modern dünyada teknolojinin her eve girmesi ve çok geniş kitlelere yayılmasından dolayı çok yeni bağımlılıklar ortaya çıkmış, halen de çıkmaktadır. Bu bağımlılıklardan bir tanesi de internet bağımlılığıdır. Bu bağımlılık, her yaşta kendini gösterebilir ancak en sık görüldüğü yaşlar (insanların kişiliklerini geliştirme yaşları) 12-18 yaşları arasıdır. Bu bağımlılık cinsiyetler arası farklılık gösterebilmektedir. Erkekler kızlara oranla daha çok bu bağımlılığa tutulmaktadır, erkekler bağımlı olduklarında daha çok şiddet ve spor oyunları oynarken; kızlar daha çok okuyarak ve sohbet odalarında insanlarla iletişime geçerek interneti kullanmaktadır.

İnternet bağımlılığı, toplumumuzda görülme ihtimali %1.8 olan bir bağımlılıktır. Bu oran az gibi gözükse de hiç öyle değildir, toplumun sayısını göz önüne alarak hesapladığımızda ortaya korkunç bir sayı ortaya çıkar. Bu yüzden internet bağımlılığı tedavi edilmesi gereken bir bağımlılık olup, uzmanlar yetiştirilmesi gereklidir.

İnternet bağımlılığı, genelde yanlız başına değildir, internet bağımlılığı olan kişide genelde başka sorunlarda vardır, bu sorunlar; sosyal ortama çıkma korkusu (sosyal fobi), depresyon gibi psikolojik sorunlar internet bağımlılığı olan kişilerde görülen sorunlar arasındadır. Bu sorunlar, internet bağımlılığı neticesinde mi, yoksa internet bağımlılığının nedeni mi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca internet bağımlılığın doğurduğu sonuçlar arasında dikkat bozulması da vardır. Eğer bir bireyde hiper aktivite varsa, intenet bağımlılığı o kişi için daha kötü sonuçlar doğurma ihtimali daha fazladır.

İnternet bağımlılığı, belli başlı bazı olayları da içine almaktadır, bunlar:

 

 

Telefonla aşırı konuşma, SMS gönderme dürtüsü, bilgisayar ve bilgisayar oyunları, aşırı İpod kullanımı, playstation bağımlılığı vs. gini şeyleri de içerisine almaktadır. Bunları yazmış olmamız, bu cihazları kullananları veya oyunları oynayanları bağımlı yapmaz, bağımlı olan kişiler için bu sayılan şeyler “olmasa da olur” şeylerdir, bağımlı olanlar için bunlar hayatlarının bir parçasıdır ve bunlardan koparıldıklarında resmen bir depresyona girerler, bu şeylerden uzak kaldıklarında onu düşünürler ve kendilerini ona göre yönlendirirler. Bu yüzden her şeyi sırasıyla ve yeteri kadar yapmalıyız ve nerede durmamız gerektiğini bilmemiz gereklidir. Yoksa sahip olduğunuz şeyler sonunda size sahip olurlar. Herkese iyi günler…

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık