Anjin Nedir, Nasıl Oluşur Ve Tedavisi Nasıldır?

Anjin Nedir, Nasıl Oluşur Ve Tedavisi Nasıldır?

ANJİNİ KÜÇÜMSEMEYİN

Anjin olarak bilinen tonsilit hastalığı 5-15 yaş grubunda sık rastlanan ve halk arasında genelde küçümsenen bir hastalıktır. Oysa boğazın iki yanındaki bademciklerin iltihaplanması şeklinde açıklanabilecek hastalığın akut, subakut ve kronik olmak üzere üç farklı türü vardır ve subakut ve kronik olanların tedavisi uzun sürelidir, hatta bazı anjin türlerinde ameliyat bile gerekebilir. Anjinin gösterdiği semptomlara bağlı olarak da sınıflandırıldığında kırmızı anjin, beyaz anjin, streptokok anjin ve ülserli anjin olmak üzere dört farklı çeşit karşımıza çıkar.

anjin-tedavisi

NEDEN ANJİN OLUNUR?

            Anjinin ortaya çıkma nedenleri anjin türüne bağlı olarak değişir. Kırmızı anjin virüsler ve bakteriler ile bulaşır. Streptokok ve beyaz anjin streptokok denilen bir mikrobun vücuda yerleşmesi ile oluşurken, ülserli anjin iğsi basillerle spiroketlerin birlikteliğinden kaynaklanır. Subakut olan anjin türü ise actinomyces adı verilen bakterinin vücuda yerleşmesi ile gerçekleşir.  Kronik anjin ise diğer anjin türlerinin tedavi edilemeyerek vücuda yerleşmesi sonucu ortaya çıkar ve çok ciddi sonuçları vardır.

anjin-nedir

ANJİN BELİRTİLERİ

            Temel anjin belirtileri boğazda acı ve oluşan beyaz kabuklu yaralardır. Bu yaralara bağlı olarak gerçekleşen yutkunma zorluğu, ateş, baş ağrısı, sesin değişmesi ve titreme hastaların en çok dile getirdikleri şikâyetler arasındadır. Ayrıca bazı vakalarda bu belirtilere kulak ağrısının da eklendiği görülür. Streptokok anjin sonrasında akut eklem romatizması, böbrek hastalıkları ve kulak iltihapları sıklıkla karşılaşılan sorunlardır.

anjin-nasil-olusur

ANJİN TEDAVİSİ

            Normal şartlar altında anjin tedavisi penisilinler ve antibiyotikler ile yapılır. Yalnız kronikleşen anjin tipleri için ne yazık ki ameliyat tek çözümdür. Her iki tipte de tedavi akşam yemeklerinin öne alınması ve gece yatmadan en az iki bardak süt içirilmesi ve bir dilim tam buğday ekmeği yedirilmesi ile desteklenir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Anjin Nedir, Nasıl Oluşur Ve Tedavisi Nasıldır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık