Alkol Kullanımını Azaltma Yolları

24 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Alkol kullanımı, en az madde bağımlılığı kadar tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Ara sıra iş çıkışı arkadaşlarınızla gittiğiniz bir restoranda içeceğiniz bir bardak içki size zarar vermeyebilir, ancak bu durumu sizin için rutin bir eğlence programı haline getirdiğinizde alkol kullanımı için tehlike çanları da çalıyor demektir. Alkol kullanan ve bunun zaman zaman aşırıya kaçtığını düşünen kullanıcılar, alkolü azaltmak ya da kesmek konusunda tereddüt yaşıyorlar. Hiç alkol kullanmamak sizin için en güzel olanıdır, çünkü alkol cildiniz ve sağlığınız için önemli bir tehdittir. Ancak alkol kullanımını arttırmaya başladığınızda, alkol kullanımını azaltma yolları aramaya da başlarsınız.

 

 

 

Peki, alkol kullanımı nasıl azaltılır?

Alkol sizin için bir keyif yerine stres giderme, dertlerden kurtulma aracı gibi görünmeye başladıysa, artık alkolü azaltmanın zamanı geldi demektir. Bunun için alkol alabileceğiniz mekânlara gitmeye bir süre ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Alkol kullanan arkadaşlarınızla da bu aralar biraz daha az görüşmelisiniz. Çünkü bulunduğunuz ortamda alkol kullanılması, sizi de ister istemez alkol almaya itecektir. Bu durumda, alkol bağımlısı olmadan önleminizi alıp doktor müdahalesine ihtiyaç duymadan bu alışkanlığınızdan kurtulmanızı tavsiye ediyoruz. Alkol kullanımını azaltmak için, alkolle birlikte tükettiğiniz yemeklere de bir süre ara verebilirsiniz. Çünkü o yemeklere eşlik eden alkolün tadına alıştığınızdan, her seferinde aynı alışkanlığınızı gerçekleştirmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Kısacası size alkolü hatırlatacak, alkol almaya teşvik edecek her türlü alışkanlık, ihtiyaç ve ortamdan uzak olmalısınız. Alkolü bırakmaya kara vermiş iseniz; zaten yeterince sıkıntı çekmiş, maddi manevi sorunlar yaşamışsınız demektir. Bu sorunların bir daha tekrarlanmaması için alkol kullanımını bir an önce bırakmanı bırakmanız gerçekten oldukça önemli bir olaydır.

 

 

Alkol, hangi durumlarda tamamen bırakılmalı ya da hangi durumlarda azaltılmalı?

Alkolü azaltmanız gereken durumların başında riskli düzeyde alkol kullanımı geliyor. Alkol bağımlısı değilsiniz ancak haftada 3-4 gün alkol tüketmeye başladıysanız, tehlike çanlarına kulak verin. Aynı şekilde gündelik yaşamınızda alkole bağlı sorunlar ortaya çıkmaya başladıysa da alkolü azaltmalısınız. Alkolü bırakmanız gereken durumlar ise; gebelik, alkol kullanımı sakıncalı bir hastalık ve bağımlılık gibi durumlar oluyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık