Alabalığın Faydaları Ve Besin Değerleri

Alabalığın Faydaları Ve Besin Değerleri

TATLI SU KRALI

İnsanlar tarafından tüketilen balıklar tatlı su ve tuzlu su balıkları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tuzlu su balıkları daha lezzetli olması bakımından çok tercih edilir. Tatlı su balıkları bu konuda biraz daha fakirdir. Bu yüzden tatlı su balıkları arasında alabalığın ayrı bir yeri vardır. Çünkü en lezzetli tatlı su balığı olarak alabalık görülmektedir. Barındırdığı çeşitli vitaminler,iyot ve fosfor oranı çok yüksektir.

Omega 3

Balık denilince akla ilk gelen omega-3 oranının çok olmasıdır. Alabalık bu yönüyle de çok zengindir. Birçok faydası olan alabalık çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. En başta kolesterolü düşürüp kalp ve damar sistemini koruması göze çarpmaktadır. Ayrıca kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Günümüzde bu alandaki rahatsızlıklar arttığı için uzmanlar alabalığı tavsiye etmektedir.

Omega 3 alımı

Günümüzün bir diğer önemli ve sayısı giderek artan hastalığı erken bunama ve unutkanlıktır. Alabalık barındırdığı yoğun omega-3 sayesinde beyin ve hücre gelişimine katkı sağladığı için bu rahatsızlıklara karşı önlem sağlamaktadır. Özellikle yaşlı insanların ve bebeklerin vücut savunma sistemleri zayıf olduğu için alabalık yemeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunun nedeni ise alabalık yemenin enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmasıdır.

Belki de günümüzde hemen hemen her yaştan insanın yoğun iş temposunun yarattığı bunalım ve sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle depresyona girdiğini görmekteyiz. Alabalık bu konuda da bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta azalan serotonin maddesini dengelemesi depresyon ve mutsuzluk etkisini en aza indirmektedir. Uzmanlar vücuttaki serotonin oranın az olmasını mutsuzluğa sebep olduğunu belirtmektedir.

Besin değerleri

Alabalık besin değerleri ise normal pişmiş olanda; 150 kalori,5.8 gr yağ ve 22.9 gr proteindir. Çiğ alabalık değerleri ise; 129 kalori,5 gr yağ ve 20 gr proteindir. Değer olarak normal olan alabalık tüketimi insan vücudu için göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Alabalığın Faydaları Ve Besin Değerleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık