Ağrı Tedavilerinde Radyofrekans Kullanımı

20 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Radyo frekans, yüksek frekansta radyo dalgalarının dokuya noktasal şekilde uygulanarak fazla bir ısı meydana getirilmesiyle oluşan bir sistemdir. Tanımda da görüldüğü gibi burada bahsedilen şey bir ışın değil bir frekans. Zaten bu bakımdan da kanser tedavisinde kullanılan ışınlardan ya da lazerde kullanılan yöntemlerden farklıdır. Radyo frekans, birçok kas ağrısı için kullanılmaktadır. Kaslarda dalgalanmalarla oluşturduğu etki; rahatlama ve ağrı giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

Radyo frekans birçok ağrı tedavisinde…

Radyo frekans yöntemi birçok ağrı tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip. Üstelik bir ışın da olmadığı için vücudun hemen hemen her noktasında uygulanabiliyor. Yalnızca haklı olarak, insanların en çok şikayet ettikleri noktalara yoğunlaştırılmış. Bu noktalar ise bel, sırt, boyun.

 

Kireçlenme de denilen…

İnsanların hayat şartlarının değişmesi ve gelişmesiyle artık en az hareketle en fazla şey yapan meslekler türedi ki bu meslekler genelde bilgisayar başı işler. Bu bakımdan da bel, boyun ve sırt ağrıları çoğalmaya başlamıştır. Sürekli masa başında oturmak, belin ve boynun hareketini sağlayan eklemlerin kireçlenmesine bağlı ağrılarda radyo frekans etkili bir çözüm olarak kabul edilmektedir. Boyun ve bel ağrısı şikayetleri ile doktora başvuran insanların bir çoğunda masa başı işler yapıldığı tespit edilmiştir.

 

 

Omurlar arası disk kaymalarında…

Omurlar arasındaki disk denilen yassıcıkların bozulmasından kaynaklı ağrılarda direk disk içine kullanılan radyo frekans, ağrıyı kökten çözen bir yöntem olarak geliştirilmektedir.

 

 

En hassas bölge olarak kabul edilen…

İnsanların genelde ameliyat olmaktan korktukları bölge ilan edilen yüz kısmına da radyo frekans uygulanmaktadır. Hiçbir mimik kaybının, hissizleşmenin ya da izin kalmayacağı garanti edilmektedir. Müdahale edilen bölgeler hassas olduğundan insanlar tarafından bu şekilde korkular oluşturulmaktadır. Yüzde, göz hizasına kadar uygulanmasıyla oldukça dikkat çekici bir tedavi yöntemidir.

 

Kısaca radyo frekans sinir blokajından yani sinir sıkışması ve gerilmesinden kaynaklanan yerlere uyguladığı noktasal ısıyla ağrıları çözmektedir. Herhangi bir iz ya da ciddi bir ameliyat gerektirilmemektir. Yalnız radyo frekans bir tedavidir ve bu tedaviye karar vermesi gereken doktordur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Ağrı Tedavilerinde Radyofrekans Kullanımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık